19.11.2018 10:00 0 Kwt/UM Gdynia

Gdynia: Posadzą szlachetne gatunki drzew, w miejsce chorych i uszkodzonych

Wizualizacja fragmentu Parku Centralnego /gdynia.pl

Pomiędzy ul. Legionów a pl. I Brygady Pancernej w Gdyni trwa pierwszy etap budowy Parku Centralnego. Drzewa chore, uszkodzone i zamierające zostaną wycięte, w ich miejsce zostaną zasadzone szlachetne gatunki. Drzewostan sprawdzili dendrolodzy oraz ornitolodzy.

W parku pełnym zieleni pojawi się miejsce ciszy, spokoju, przeznaczone do odpoczynku, a także ogród sensoryczny. Siedemnaście uszkodzonych i zamierających topoli zostanie wyciętych. Do usunięcia przeznaczono także cztery schorowane rubinie akacjowe i trzy olchy szare. Wycinane jest łącznie 37 drzew.

Są to głównie topole, ale są też klony, robinie, śliwy i głogi. Wszystkie były przez nas typowane do wycinki ze względu na zły stan, nieestetyczny wygląd i niebezpieczeństwo wyłamywania konarów – mówi Hanna Niedźwiecka-Pasterniak z Biura Ogrodnika Miasta. – Jako rekompensata zostanie posadzonych 36 drzew, 29 na terenie Parku, pozostałe 7 przy ul. Ejsmonda, więc bardzo blisko. Na terenie parku dogęszczanie byłoby niekorzystne, ponieważ istniejące drzewa osiągnęły już duże rozmiary i było tam za dużo cienia i konkurencji. Teren rekreacyjny potrzebuje trochę światła i oddechu.

Pozwolenie na wycinkę wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, marszałek województwa pomorskiego oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Zależy nam na wyeliminowaniu wszystkich chorych roślin przed rozpoczęciem kolejnych nasadzeń. Potwierdza to zasadność podjętych decyzji. Nowy park będzie miejscem z dużą liczbą bujnych drzew, krzewów, kwiatów. Już teraz musimy tę zieleń zabezpieczyć przed występującymi różnymi chorobami drzewostanu – podkreśla Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta w Gdyni.

W przyszłości oko gdynian przez długie lata będą cieszyły nowe, szlachetne gatunki drzew. Wśród nich pojawi się 9 wiśni w odmianie „Accolade” i „Kiku-shidare”, pięć czereśni, jabłoń, brzoskwinia, śliwa, tulipanowiec, siedem klonów – czerwonych, tatarskich i polnych, głogi, buki i jesiony, sosny pospolite i czarne. Dodatkowo zostanie zasadzonych ponad 3 tys. krzewów, ponad 3 tys. m2 bluszczu i winorośli oraz kilka tysięcy roślin cebulowych, traw ozdobnych i bylin.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24