09.11.2018 15:40 0 Kwt/UM Gdynia

Uczniowie z Gdyni zbudowali drona i wysłali go do stratosfery

źródło:UM Gdynia

Uczniowie z gdyńskiej „Trójki” realizują projekt kosmiczny 3SAT-3inspace. W ostatnim czasie licealiści przeprowadzili próbę stratosferyczną skonstruowanego przez nich drona IKAR, która zakończyła się sukcesem.

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km i pomimo przejściowych problemów z komunikacją, wrócił na miejsce startu balonu.

Po odłączeniu od balonu IKAR osiągnął prędkość aż 80 m/s, następnie zaczął stopniowo zwalniać, po czym wrócił do miejsca startu autonomicznym lotem szybowcowym z prędkością 20 m/s, pokonując w poziomie 17 km i zużywając jedynie bardzo niewielką część energii z akumulatora. W końcowej fazie lotu pilot przejął nad dronem zdalną kontrolę i sprowadził go do miejsca startu – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni.

Próba stratosferyczna była okazją do przetestowania różnych trybów lotu oraz funkcji failsafe. Uczniowie pozyskano także dane z tzw. logów kontrolera lotu.

Celem projektu jest przeprowadzenie eksperymentu w postaci misji stratosferycznej wraz z dokonaniem badań astrobiologicznych.

źródło:UM Gdynia


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24