20.10.2018 10:00 0 mike/mat. pras.

W Luzinie stworzą przestrzeń do aktywnej rekreacji

Źródło: UG Luzino

Duży, nowoczesny plac zabaw, skatepark czy park linowy – między innymi te obiekty mają powstać w 2019 roku w Luzinie. To efekt złożonego w czerwcu 2018 roku przez władze gminy wniosku o dofinansowanie projektu budowy i modernizacji obiektów rekreacyjno-sportowych. Pracę mają ruszyć za kilka miesięcy.

Warty około 750 tysięcy złotych projekt "Budowa i modernizacja obiektów rekreacyjno-sportowych w Luzinie" zostanie zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Częścią projektu będzie plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie. Ma być on duży i nowoczesny (typu liniarium). Cześć urządzeń została zaprojektowana dla osób niepełnosprawnych.

Powstanie również samoobsługowy park linowy zbudowany z dwóch modułów i siedmiu przeszkód, które zostaną zawieszone nad ziemią na bezpiecznej wysokości 50 cm. Będzie on przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a celem zabawy będzie pokonywanie różnorodnych przeszkód – informują przedstawiciele gminy Luzino.

Z kolei młodzież z terenu Luzina będzie mogła aktywnie spędzić czas w skateparku, który jest odpowiedzią na liczne prośby młodych ludzi z terenu gminy. Skatepark powstanie przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Gerarda Labudy w Luzinie.

W ramach projektu mieszkańcy Luzina będą mogli zrelaksować się na leżakach, czytając książkę z biblioteczki plenerowej oraz korzystając z różnego rodzaju stołów do gier na wolnym powietrzu. To jednak nie wszystko.

Innowacyjnym rozwiązaniem na terenie całej gminy, a nawet powiatu będzie ścieżka sensoryczno-naukowa, która zostanie zlokalizowana, podobnie jak plenerowa biblioteczka, w parku im. Profesora Gerarda Labudy. Zaprojektowana została ścieżka do chodzenia bosymi stopami, gdzie za pomocą dotyku będzie można odróżnić, z jakiego materiału stworzona została dróżka, która będzie się składała z 16 rodzajów nawierzchni (np. cegła ręcznie formowana, bruk drewniany, kamienie gładkie, kłody drewniane polerowane, drobny piasek atestowany, łupki kamienne, gumowe płytki pęcherzykowe, trawa naturalna, kora ogrodowa, luksfery itp.) – podaje Urząd Gminy Luzino.

Przy ścieżce mają być ustawione będą przyrządy pobudzające zmysły oraz pozwalające na przeprowadzanie doświadczeń. Panel sensoryczny ukaże świat w różnych barwach. Do dyspozycji będą m.in. urządzenie pozwalające na pisanie lustrzane, ściana do rysowania farbami lub markerami, gong i cymbały. Na końcu ścieżki sensorycznej powstanie pachnący ogród.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24