19.10.2018 21:00 0 PM/PKW

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować?

Fot. archiwum

Już w najbliższą niedzielę (21 października) odbędą się wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Poniżej wyjaśniamy jak będą wyglądały wybory, kogo wybieramy i jak głosować, żeby głos był ważny.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby postawić znak X przy jednym nazwisku na każdej z list. W kratce muszą być wyraźne dwie przecinające się linie.

Apel do wyborców, żeby zdecydowanie przemyśleli na kogo głosują i postawili znak X przy jednym nazwisku. Jeżeli postawią przy dwóch nazwiskach, to głos nie będzie ważny – mówi Bożena Szczypior, urzędnik wyborczy w gminie Wejherowo.

Wybory samorządowe to cztery głosowania, z których dwa dotyczą tylko gminy. Wybieramy w nich radnych do rady, która podejmuje uchwały w sprawach dotyczących gminy oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który kieruje gminą, wykonuje uchwały rady gminy, zgłasza ich projekty i kontroluje gminne instytucje. Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj spot PKW:

W wyborach samorządowych wybieramy również radnych do rady powiatu. Wybory samorządowe obejmują też wybór radnych do sejmiku województwa. Polska jest podzielona na 16 województw. Województwa odpowiadają m.in. za szpitale specjalistyczne, infrastrukturę i transport kolejowy oraz regionalny transport autobusowy. Zarządzają też największymi w skali regionu instytucjami kultury, takimi jak muzea, teatry, opery czy filharmonie. Zajmują się również ochroną zabytków. Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj kolejny spot PKW.

Kiedy skończy się głosowanie, pieczętuje się urnę i przekazuje ją wraz z dokumentami z głosowania drugiej komisji — do spraw ustalenia wyników głosowania. Z czynności przekazania sporządzany jest protokół, a wszystkiemu przyglądają się mężowie zaufania oraz obserwatorzy społeczni. Więcej na ten temat w poniższym filmie PKW.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24