08.10.2018 11:49 3 mike/CBŚP

Funkcjonariusze CBŚP rozbili profesjonalną wytwórnię amfetaminy

Fot. CBŚP

Ponad 120 kilogramów substancji chemicznych, z których można wyprodukować ponad sześć milionów porcji amfetaminy, zabezpieczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku. Zatrzymano pięciu mężczyzn, w tym chemika, który miał uczestniczyć w procederze pozyskiwania narkotyku. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Praca operacyjna funkcjonariuszy, która doprowadziła do zatrzymania domniemanych sprawców nielegalnego wytwarzania narkotyków, trwała przez kilka miesięcy. W tym czasie analizowano informacje, które doprowadziły policjantów do pięciu mężczyzn zamieszkałych w Warszawie, Gdańsku i Skarżysku-Kamiennej. Wszyscy zostali zatrzymani pod koniec września, jednego dnia, a następnie doprowadzeni do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Fot. CBŚP Fot. CBŚP Fot. CBŚP

Ostatecznie zlikwidowano laboratorium, w którym można było wytwarzać amfetaminę na masową skalę. Zabezpieczono m.in. dwie kompletne linie produkcyjne, jedną do wytwarzania BMK, a drugą – do produkcji amfetaminy. Przejęto też sprzęt i aparaturę uzupełniającą. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli też ponad 120 kilogramów różnych substancji chemicznych. Wartość ujawnionych urządzeń to co najmniej 200 tysięcy złotych.

Przerwanie przestępczej działalności nastąpiło po nielegalnym wyprodukowaniu zaledwie 20 litrów BMK i 300 gramów amfetaminy. Jednak zdaniem biegłych, z zabezpieczonych substancji chemicznych można było uzyskać ponad 60 kg amfetaminy, z czego mogło powstać ponad 6 milionów porcji dilerskich – informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zarzuty działania w zorganizaowanej grupie przestępczej postawiono pięciu mężczyznom w wieku od 37 do 66 lat. Co ciekawe, wśród zatrzymanych był chemik, absolwent jednego z uniwersytetów. Podejrzanym grozi kara od 3 do 15 lat więzienia, wysoka kara grzywny, nawiązka do 50 tysięcy złotych oraz przepadek mienia służącego do wytwarzania narkotyków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24