22.09.2018 14:30 0 raz

Gdyńskie muzeum ze słowiańską nagrodą

Fot. archiwum

Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało główną nagrodę w konkursie Živa 2018 i zostało uznane za najlepsze muzeum krajów słowiańskich.

Jest się czym pochwalić. „Muzeum Emigracji stara się przedstawiać 200-letnią historię emigracji narodu polskiego poprzez różnorodne wystawy, projekty naukowe, mnogość aktywności i użycie współczesnych narzędzi komunikacyjnych. Muzeum postrzega swoją społeczną i edukacyjną rolę we wzmacnianiu wspólnej kulturowej tożsamości i poczuciu przynależności do narodu” – można przeczytać w uzasadnieniu do przyznanej gdyńskiej placówce nagrody.

Nagroda w konkursie Živa powstała z inicjatywy krajów zrzeszonych w Forum Kultur Słowiańskich w przekonaniu, że wiedza oraz wymiana wspólnych doświadczeń ma znaczenie w kształtowaniu społecznej roli muzeów.

Jesteśmy dumni, że jury uhonorowało główną nagrodą Muzeum Emigracji w Gdyni. Jest to wynik pracy i zaangażowania całego zespołu – mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. – Cieszymy się, że Forum Kultur Słowiańskich doceniło działalność Muzeum Emigracji, które choć jest instytucją młodą, to już w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Polski.

Forum Kultur Słowiańskich jest międzynarodową organizacją non-profit, założoną w 2004 roku i łączącą ponad 300 milionów Słowian w 13 krajach słowiańskich. W poprzednich latach nagrodą Živa uhonorowano: Słoweńskie Muzeum Górskie (2017); Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (2016); Muzeum Lwa Tołstoja „Jasna Polana" (2015) oraz Galerię Matica Srpska z Serbii (2014).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24