15.11.2017 15:31 9 Redakcja/TTM
Zdaniem PKP, to największe przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Do 2023 roku ponad 180 dworców i przystanków przejdzie kompletną metamorfozę, zostaną one w pełni zmodernizowane, a nawet przebudowane. Zmiany odczują między innymi pasażerowie z Wejherowa, Redy, Pucka i Helu.
Podczas spotkania, do którego doszło w środowe popołudnie (15 listopada) na dworcu w Redzie, wicestarosta Witold Reclaf, członek zarządu powiatu wejherowskiego Wojciech Rybakowski oraz poseł PiS z okręgu gdyńsko-słupskiego Marcin Horała zapowiadali ważne dla mieszkańców zmiany.
Zgodnie z programem realizowanym przez PKP PLK do 2023 roku wyremontowane zostaną pomorskie dworce i przystanki. Zmiany dotkną między innymi obiekty w: Gdańsku Głównym, Gdańsku-Oliwie, Gdańsku-Wrzeszczu, Wejherowie, Redzie, Żelistrzewie, Władysławowie, Swarzewie, Pucku, Mrzezinie, Kuźnicy, Juracie, Jastarni, Helu i Chałupach.
– W skali całego kraju jest to koszt około miliarda złotych. To prawie 200 dworców do remontu, z czego ponad 20 to obiekty z Pomorza – podkreśla Marcin Horała. – Zmiany dotkną zarówno duże obiekty, takie jak dworzec w Gdańsku Głównym, jak i wiele mniejszych przystanków, jak Mrzezino, Żelistrzewo i cała linia na Hel – dodaje.
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Jak podkreślają działacze PiS, estetyczna poczekalnia, kasa i toalety to absolutne minimum. Takich standardów pasażerowie mogą oczekiwać w przyszłości na każdym dworcu czy przystanku. Co więcej, to właśnie lokalna społeczność ma mieć wpływ na wygląd i funkcjonalność poszczególnych stacji. PKP w tym celu przeprowadza specjalne konsultacje, o czym pisaliśmy między innymi w tym artykule. Inicjatywę wykazują również lokalne samorządy.
– Jest już przygotowana dokumentacja techniczna i mamy nadzieję, że w przyszłym roku rozpoczną się prace remontowe i zupełnie zmieni się oblicze wejherowskiego dworca, a obiekt przez lata będzie służyć mieszkańcom – tłumaczy Witold Reclaf.
– Chcemy, żeby był to również obiekt przyjazny młodzieży. Znajdzie się tam między innymi powiatowa biblioteka, a także przestrzeń, w której uczniowie będą mogli spokojnie poczekać – uzupełnia Wojciech Rybakowski. – Pierwotny plan realizacji wejherowskiego dworca mówił o 2018 roku. Zakładamy jednak, że przesunie się to o rok – dodaje.
Więcej na temat remontu wejherowskiego dworca pisaliśmy w tym artykule. Warto wspomnieć, że lista modernizowanych obiektów nie jest jeszcze zamknięta. Ewentualne oszczędności, które pozostaną po rozwiązaniu przetargów, zostaną przeznaczone na kolejne podobne inwestycje.