27.04.2012 12:36 0 Bartosz Szczygieł

Nowa formuła unijnej pomocy

Jak zdobyć dotacje z UE? Co trzeba przygotować i gdzie szukać pomocy? Na te pytanie odpowiadają prawnicy z kancelarii FBC.

1.Na jakiego rodzaju pomoc finansową z UE można jeszcze liczyć poza dotacjami?

Obecnie mimo zbliżania się do końca obecnego okresu programowania, w dalszym ciągu istnieje szeroki wachlarz pomocy finansowej ze środków z Unii Europejskiej. Oprócz standardowych dotacji istnieje możliwość otrzymania np. kredytu, pożyczki, gwarancji i poręczenia.

O pomoc w formie kredytu lub pożyczki, przedsiębiorcy mogą się ubiegać w ramach Kredytu Technologicznego, inicjatywy JESSICA albo inicjatywy JEREMIE. Każda z tych możliwości jest obwarowana określonymi wymaganiami stawianymi przed przedsiębiorcami i jest skierowana do innych typów inwestycji. I tak Kredyt Technologiczny jest przeznaczony na realizację inwestycji technologicznych stosowanych na świecie nie dłużej niż 5 lat, których efektem jest uruchomienie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Kredyt Technologiczny daje możliwość uzyskania premii technologicznej, która jest wypłacana po zakończeniu realizacji projektu. Inicjatywa JESSICA ma na celu wsparcie trwałych inwestycji na terenach miejskich.

Projekty, które mają być finansowane w ramach inicjatywy JESSICA powinny być objęte Zintegrowanym Planem Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. Natomiast inicjatywa JEREMIE jest przeznaczona typowo dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców i jej ideą jest ułatwianie im dostępu do zewnętrznego finansowania. Mówiąc ogólnie, Inicjatywa JEREMIE ma na celu pomoc w kreowaniu aktywności gospodarczej przedsiębiorców.

O pomoc w formie gwarancji i poręczenia, przedsiębiorcy mogą się ubiegać w Funduszach Poręczeń Kredytowych. Ich głównym celem jest ułatwianie przedsiębiorcom dostępu do zewnętrznego źródła finansowania. Obecnie w Polsce funkcjonuje ok 70 funduszy poręczeniowych na terenie całego kraju. Warto pamiętać o pozaunijnych możliwościach otrzymania wsparcia finansowego. Tutaj na szczególną uwagę zasługują: Program Finansowania Energii Zrównoważonej w Polsce dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli Polseff oraz Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są to programy, które otwierają nowe możliwości przed przedsiębiorcami i niewątpliwie będą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

2. Na czym polega program JESSICA? Do kogo jest kierowany? Jakie przynosi korzyści?

Ten program polega na wspieraniu wcześniej wymienionych inwestycji za pomocą odnawialnych instrumentów finansowych, czyli np. kredytów. Obecnie JESSICA jest wdrażana w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, w 5 województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, śląskim oraz mazowieckim. Jest ona przeznaczona dla podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą bez względu na ich formę prawną, czyli m. in. dla jednostek samorządu terytorialnego, szkół wyższych, partnerstw publiczno – prywatnych, przedsiębiorców. Ważne jest jeszcze wskazanie, że projekty, które chcą realizować wymienione podmioty, powinny generować dochód.

W odniesieniu do korzyści jakie niesie Inicjatywa JESSICA, głównie wskazuje się na: recykling środków, czyli możliwość ponownego zainwestowania środków, które wcześniej były wykorzystywane przy realizacji inwestycji a to z racji tego, że mają one charakter odnawialny; efektywniejsze zarządzanie środkami finansowymi, z racji przekazania kompetencji związanych z zarządzaniem tymi środkami przedstawicielom sektora bankowego oraz większą elastyczność środków finansowych, czyli możliwość wspierania inwestycji za pomocą różnych form, np. poprzez kredyt albo gwarancję. Moim zdaniem należy jeszcze poczekać z dokładnym omawianiem korzyści wynikających z inicjatywy JESSICA, ponieważ program ten jest na dosyć wczesnym etapie funkcjonowania. Mimo odbytych naborów obecnie podpisano bardzo mało umów na realizację projektów finansowanych z programu JESSICA.

3. Jakie kroki powinni podjąć chętni do skorzystania z niego? Do kogo się zgłosić? Jakie przygotować dokumenty? Jakie spełniać warunki?

Inicjatywa jest wdrażana w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, tak więc w każdej instytucji zarządzającej danego województwa można uzyskać informacje na temat możliwości jakie JESSICA daje i sprawdzić czy nasz pomysł może zostać sfinansowany w ramach tego programu.

Również potrzebne informacje można uzyskać w Funduszach Rozwoju Obszarów Miejskich, czyli instytucjach, które będą lub są odpowiedzialne za zarządzanie środkami pomocowymi. Obecnie funkcję Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich w zależności od województwa pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska albo Bank Zachodni WBK. Ciężko jest w tym momencie mówić o dokładnych warunkach jakie trzeba spełniać i dokumentach jakie trzeba przygotować. To wszystko zależy od tego jakim podmiotem jesteśmy, od charakteru inwestycji i aktualnego naboru, np. inne dokumenty musi przygotować przedsiębiorca, inne szkoła wyższa, a jeszcze inne jednostka samorządu terytorialnego. Każdy niewątpliwie musi posiadać wszystkie dokumenty prawne pozwalające zrealizować inwestycję, mam tutaj na myśli wymagane pozwolenia, koncesje, przeprowadzoną ocenę na środowisko, itp.

Jeżeli od strony formalnej inwestycja jest przygotowana to do każdego naboru składamy komplet dokumentów, czyli: wniosek, studium wykonalności, dokumentację dotyczącą statusu inwestora, dokumentację finansową, dokumentację dotyczącą zabezpieczenia spłaty pożyczki, dokumentację projektową, dokumentację dotyczącą ochrony środowiska i oświadczenia. Natomiast, jeżeli chodzi o warunki to na pewno każdy zainteresowany musi posiadać zdolność kredytową do realizacji inwestycji, możliwość zagwarantowania wkładu własnego oraz potrzeba realizacji jego projektu musi wynikać z Zintegrowanego Planu Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. Bardziej szczegółowe warunki pojawiają się dopiero po ogłoszeniu naboru w wytycznych udzielania środków pomocowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...