Politycy nie zabijajcie polskich mediów

23.02.2012 10:02 0

Spór o kaszubski hymn

Czy „Marsz Kaszubski”, który odgrywany jest od 10 lat na wieży wejherowskiego ratusza zastąpi pieśń „Zemia Rodno”? Kaszebsko Jednota, ma nadzieję, że tak. Młodzi Kaszubi wystąpili do Rady Miasta z prośbą o zmianę hejnału. Ich zdaniem to pieśń Jana Trepczyka, która budzi ducha patriotyzmu- powinna rozbrzmiewać na rynku.

Trzy razy dziennie, bo o 12, 15 i 18, od 10 lat, z wieży wejherowskiego ratusza rozbrzmiewa „Marsz Kaszubski” Hieronima Derdowskiego. Stowarzyszenie Kaszebsko Jednota hejnał chce zmienić. Na cmentarzu w Wejherowie spoczywa świętej pamięci Jan Trepczyk. Poeta, nauczyciel i współzałożyciel wejherowskiego muzeum. Zdaniem Młodych Kaszubów hejnał trzeba zmienić, a pamięć Mistrza Jana uczcić.

  • Pieśń Zemia Rodno, jaką proponujemy jest autorstwa Jana Trepczyka, zasłużonego wejherowianina, organizatora pierwszego kongresu kaszubskiego. Widać, jak dużo ten człowiek dla Wejherowa zrobił – powiedział Mateusz Meyer, prezes Stowarzyszenia Kaszebsko Jednota.

Przy okazji takich świąt jak Dzień Jedności Kaszubów powracają spory o stolicę Kaszub i o hymn. W ubiegłym roku, podczas obchodów w Gdańsku zaśpiewano jedną wersję, proponowaną przez Kaszebskom Jednota, w Słupsku - odśpiewano dwa utwory. Formalnie Kaszubi hymnu nie mają, ale... są dwie pieśni, które pretendują do miana hymnu. To właśnie Marsz Kaszubski, i Zemia Rodno- pieśń Stowarzyszenia Kaszebsko Jednota.

  • Jak wiemy Marsz Derdowskiego został napisany przez Kaszubę, jeśli chodzi o tekst, a muzykę napisał Feliks Nowowiejski, wielki kompozytor, ale który nie ma powiązania z Kaszubami - stwierdził Tomasz Fopke, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Porównanie wypada na korzyść utworu Zemia Rodno. Zdaniem Tomasza Fopke pieśń Trepczyka odnosi się do współczesnych realiów, nawiązuje do historii i budzi ducha patriotyzmu. Kaszebsko Jednota uważa, że Kaszubi stanowią odrębny naród. Nasuwa się pytanie: Czy akcję pt. „Wzbudzamy świadomość” młodzi rozpoczynają w Wejherowie?

  • W kilku punktach mam inne zdanie niż Kaszebsko Jednota, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób realizacji celów statutowych tego stowarzyszenia, ale w tym przypadku, myślę że jest to dobry pomysł - dodał Tomasz Fopke.

Choć teoretycznie pomysł wydaje się być dobry to w praktyce jego realizacja może okazać się problemem, bowiem zdecydowana większość Zrzeszenia jest za aktualną wersją- to po pierwsze. Po drugie- czy jest sens zmieniać hejnał?

  • Trzeba zawsze wysłuchiwać głosy młodych, którzy dzisiaj chcą zaistnieć, coś znaczyć i słusznie – mówi Henryk Kanczkowski, radny miasta Wejherowa

Każdy ma prawo do swojego zdania. Ale zdaniem władz miasta- Wejherowo nie bez przyczyny nazywane jest duchową stolicą Kaszub, między innymi właśnie przez odgrywany hejnał.

  • W Wejherowie buduje się nowe centrum kultury pod nazwą Filharmonia Kaszubska. Powstaje też szlak abecadła kaszubskiego, kolejna rzecz to lekcje kaszubskiego w wejherowskich szkołach - wylicza Jacek Thiel z Urzędu Miasta Wejherowa.

Czy element wejherowskiej kultury będzie można po prostu zamienić na inny? Na pewno nie będzie to łatwe. Młodych, niekonieczie gniewnych ale silnie dążących do swoich celów zobaczyć będzie można na rynku, podczas Dnia Jedności Kaszubów. Jak mówią- będą wzbudzać w ludziach świadomość.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...