23.09.2024 10:00 8 OR/gdansk.pl

Koniec z wielką wycinką! Trójmiejskie lasy bez 'smutnych, łysych polan'

Fot. Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl

Podczas konferencji prasowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku przekazano informacje zapowiadające rewolucyjne zmiany w Nadleśnictwie Gdańsk. Nowy Plan Urządzania Lasu zakłada całkowitą rezygnację z rębni i cięć zupełnych, czyli wycinki całych połaci lasu.

Powiedzieć, że polityka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku w ostatnich latach budziła kontrowersje, to jak nic nie powiedzieć. Intensywna wycinka drzew na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wywoływała protesty mieszkańców, aktywistów, trójmiejskich samorządowców i parlamentarzystów. Dotyczy to zresztą działań Lasów Państwowych na wielu obszarach w całym kraju. Skutki możemy oglądać spacerując po TPK - rozjechane ciężkim sprzętem leśne drogi, stosy drzew zgromadzone do wywózki i pocięcia na deski, łyse polany. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli lasów państwowych , takie działania mają być już przeszłością.

Powstaną Lasy Społeczne

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, RDLP w Gdańsku rozpoczęło prace nad projektem utworzenia w Trójmieście lasów społecznych, które będą pełnić kluczową rolę w życiu lokalnych społeczności, uwzględniając zarówno ich potrzeby rekreacyjne, jak i ekologiczne. Kluczowe kryteria wyznaczania tych obszarów to między innymi: lasy o znaczeniu kulturowym, lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie, obszary w pobliżu ośrodków wypoczynkowych, a także tereny istotne z punktu widzenia usług ekosystemów i zaopatrzenia w wodę dla lokalnych społeczności.

Koniec z wielkim wyrębem?

Najważniejszą wiadomość przekazano na koniec konferencji. Gdańska dyrekcja Lasów Państwowych pracuje obecnie nad nowym Planem Urządzenia Lasu dotyczącym Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2025–2034. Jak poinformował Marcin Naderza, PUL dla Nadleśnictwa Gdańsk będzie wyróżniał się innowacyjnością ze względu na dążenie do uzyskania lasu wielowiekowego, wielopiętrowego a przede wszystkim wielogatunkowego. Będzie to możliwe dzięki przyjęciu zastosowania cięć przerębowych (rębnia V) oraz trzebieży przekształceniowej, a także całkowitej rezygnacji z rębni zupełnych i cięć zupełnych w ramach rębni gniazdowych. Jest to system użytkowania i odnowienia lasu, który pozwoli na efektywniejsze prowadzenie gospodarki leśnej przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości lasu.

Oznacza to koniec wycinania całych połaci lasów, po których pozostają smutne, łyse polany. Wycinki będą punktowe, dzięki czemu zachowane zostaną drzewa o różnorodnych gatunkach i wieku, a charakter lasów ma być przede wszystkim hodowlany, a nie gospodarczy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...