Politycy nie zabijajcie polskich mediów

07.07.2024 10:00 39 TS

Niebawem rozpoczynają się badania geologiczne pod budowę elektrowni jądrowej w gminie Choczewo

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W pierwszej połowie lipca 2024 mają rozpocząć się pogłębione badania geologiczne, a wylanie tzw. betonu jądrowego w gminie Choczewo ma nastąpić w 2028 roku. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Polski, Paulina Hennig-Kloska.

Pierwszy reaktor atomowy, który ma zostać zbudowany w lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino' w nadmorskiej gminie Choczewo stanie w 2035 r. Zanim jednak do tego dojdzie najpierw muszą zostać przeprowadzone m.in. badania geologiczne.

W przyszłym tygodniu ruszają badania geologiczne. To ponad 200 odwiertów, które pozwolą bezpiecznie zaprojektować obiekt EJ złożony m.in. z trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego, kanałów wody chłodzącej i kanału zrzutowego wód pochłodniczych - informuje minister Paulina Hennig-Kloska.

Jak wyjaśniała szefowa resortu klimatu na podstawie badań Państwowa Agencja Atomistyki będzie mogła wydać zezwolenie na budowę. Minister opublikowała na X (dawny Twitter) także zaktualizowany harmonogram prac. Kolejne dwa bloki jądrowe mają powstać w 2036 i 2037 roku.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...