Politycy nie zabijajcie polskich mediów

17.06.2024 10:58 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Bażanty, 5 mało znanych faktów o tych ptakach

Materiał Partnera

Praktycznie każda osoba, interesująca się choć trochę przyrodą za pewne wie jak wyglądają bażanty. Większość osób za pewne też rozpozna charakterystyczny odgłos bażanta, który w okresie wiosenno-letnim można z łatwością usłyszeć choćby podczas pobytu na łonie natury. Jednak bażanty nie zawsze zdobiły polskie pola, gdyż zostały one sprowadzone do Polski kilka wieków temu. Odgłos, który znamy wydaje samiec, gdyż samica jest zdecydowanie skromniejsza i cichsza. Bażanty to bardzo interesujące ptaki i warto poznać nieco bliżej te fascynujące kuraki. Zebraliśmy 5 mało znanych faktów o tych ptakach.

Poznaj 5 mało znanych faktów na temat bażantów:

1. Bażanty zostały sprowadzone do Polski kilka wieków temu

Choć trudno to sobie wyobrazić ptak ten nie jest naszym rodzimym gatunkiem. Bażanty zostały sprowadzone do Polski z południowej Azji około XVI wieku typowo dla celów łowieckich. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd, a także doskonałe walory smakowe, mięso z bażanta było bardzo pożądanym produktem na królewskich i magnackich stołach. Nie tylko w Polsce ale i całej Europie.

2. Bażanty hodowane są w dużych wolierach

Materiał Partnera

Tak bardzo atrakcyjne ptaki są mile widziane w środowisku. Pomimo, że jest to gatunek obcy to czuje się w polskim klimacie bardzo dobrze. Są pozytywnie odbierane przez miłośników przyrody, a także stanowią obecnie ważne element ekosystemu i łańcucha pokarmowego w środowisku. Pełnią też ważną funkcję ochronną przed szkodnikami w uprawach ekologicznych, o czym napiszemy poniżej. Istnieją hodowle prowadzone przez pasjonatów i miłośników tych ptaków, z których bażanty wypuszczane są na wolność. Hodowla bażantów nie jest łatwa gdyż ważne jest, ptaki z niej wypuszczane w środowisko były przygotowane do przetrwania na wolności. Dlatego do celów hodowlanych buduje się ogromne woliery dla bażantów, pokryte od góry siatką na woliery, gdzie ptaki mają zapewnione warunki maksymalnie zbliżone do tych, które będą miały na wolności.

3. Większą część życia bażanty spędzają na ziemi

Bażanty są kurakami, czyli ptakami grzebiącymi. Większą część życia spędzają na ziemi. Tam więc zdobywają pokarm i zakładając gniazda. Latają niechętnie. Do lotu podrywają się w sytuacji zagrożenia i to w ostateczności. Przed drapieżnikami wolą umykać na nogach lub ukryć w zaroślach pozostając w bezruchu. Jeśli mają możliwość tylko noc spędzają na drzewach, przy czym robią tak tylko nieliczne osobniki, które wcześnie o świcie zlatują na ziemię.

4. Samica bażanta różni się znacznie wyglądem od samca

Materiał Partnera

U bażantów silnie zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Tak określa się sytuację gdy w danym gatunku istnieje wyraźna różnica w wyglądzie samca i samicy. Tak właśnie jest u bażantów. Wszyscy wiedzą jak wygląda samiec bażanta- kogut. Jest pięknie kolorowo upierzony, często ma białą obroże na szyi, długi ogon. Do tego wydaje ten charakterystyczny odgłos. Samica bażanta – bażancica, natomiast jest szara, nieco mniejsza od samca a odgłosy jakie wydaje to tylko ciche popiskiwanie. Ubarwienie samicy bażanta pozwala jej doskonale maskować się w zaroślach. Pomaga jej to chronić siebie i potomstwo przed drapieżnikami.

5. Bażanty są pożyteczne w rolnictwie ekologicznym, zjadają stonkę ziemniaczaną

Jeszcze latach 90-tych minionego wieku dużo mówiło się o pożytecznym aspekcie bytowania bażantów uprawach rolnych. Ptaki te bowiem zjadają w okresie letnim bardzo dużo owadów i ich larw, które stanowią zagrodzenie dla upraw rolnych. Bażanty natomiast bardzo chętnie zjadały stonkę ziemniaczaną, chroniąc uprawy ziemniaków przed inwazją tego szkodnika. Później, gdy nastąpiła gwałtowana chemizacja rolnictwa, problem stonki został rozwiązany trującymi opryskami, a bażant przestał być już potrzebny. Obecnie przy silnej tendencji powrotu do prowadzenia rolnictwa ekologicznego, wielu rolników na powrót zaczyna zauważać pozytywne aspekty obecności bażantów na polach.

Te i dużo więcej informacji na temat bażantów a także kuropatw, można znaleźć na stronie hodowli prowadzonej przez prawdziwych pasjonatów tych ptaków: www.bazanty.pl


Czytaj również: