13.06.2024 09:00 8 PM

'Z tej drogi śmieje się cały powiat'. Zablokują ulicę w Darzlubiu, bo chcą jej ponownego remontu

Fot. Przemysław Minkowski

"Słowo czynem się stanie. Zobaczmy co wydarzy się, jak Darzlubską drogę 'wytnie się' z mapy" - czytamy na Facebooku Sołectwa Darzlubie. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo, jak mówią droga jest tak wąska, że tiry wjeżdżają na chodniki, są też uskoki i koleiny. Chodzi o ciąg komunikacyjny łączący Władysławowo i Puck z Wejherowem i Lęborkiem. Mieszkańcy zapowiedzieli protest i będą blokować ulicę w godzinach szczytu.

Protest odbędzie się w piątek (14 czerwca). Organizatorzy zapowiadają pierwszą turę na godziny od 6:00 do 8:00 i drugą turę w godzinach od 15:00 do 20:00. Protestujący planują zablokować nie tylko ulicę Pucką, ale także inne drogi dojazdowe: ul. Wierzbową, Leśników, Polną i Pieniężną.

Dopełniliśmy formalności i wspólnie zróbmy to o czym mówimy od dawna! To przed czym ostrzegaliśmy poprzednie władze gminy oraz zarząd dróg powiatowych. Urząd żyje dalej, nastąpiły zmiany, ale nikt nie może uciec przed tym czego nie dopełnił, do czego miał obowiązek doprowadzić: a mowa o naprawie gwarancyjnej drogi powiatowej 1440G, ul. Puckiej w Darzlubiu w celu poprawy bezpieczeństwa – czytamy na stronie Sołectwa Darzlubie.

Budowa drogi zakończyła się w czerwcu 2019 roku.

Jednak odbiór drogi nie był możliwy. Zaraz po remoncie, który pochłonął blisko 5 milionów złotych zaczęły pojawiać się koleiny i dziury. Urząd gminy zobowiązał wykonawcę do poprawek. Odbiór nastąpił dopiero w maju 2020 roku. Odebrano drogę w łatki, ale nie tylko jej wygląd budził wątpliwości mieszkańców. Przy prawie każdej studzience są zapadliska, przy krawężnikach również – opisuje radna gminy Puck Katarzyna Wiśniewska. - Gwarancja niebawem kończy się, to ostami moment aby wymusić podjęcie działań przez wykonawcę ostateczny czas mieli do 5 czerwca, nie wykorzystali tej szansy - dodaje.

Jak zaznaczają mieszkańcy droga jest miejscami tak wąska, że samochody ciężarowe, by się wyminąć najeżdżają na chodnik, z którego korzystają jednocześnie piesi, a przede wszystkim dzieci w drodze do szkoły.

Dodatkowo Mieszkańcy by poprawić bezpieczeństwo wnioskowali w marcu 2023 r. o utworzenie dodatkowych przejść dla pieszych w konkretnie wyznaczonych miejscach, okolice remizy/ klubu wiejskiego oraz przystanku autobusowego, jednak do dziś nie otrzymali odpowiedzi – wyjaśnia Przemysław Minkowski.

Wkrótce więcej informacji w tej sprawie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...