20.05.2024 10:00 11 ab

Wejherowo: Strażnicy miejscy walczą z wrakami

fot. SM Wejherowo

Straż Miejska w Wejherowie robi wiosenne porządki z wrakami samochodowymi, które szpecą drogi i inne miejsca publiczne. Jak podkreślają strażnicy, usuwane są też pojazdy zakwalifikowane jako odpady, które niegdyś były samochodami.

Wyciekające z nich oleje, paliwa i płyny eksploatacyjne zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców i zatruwają środowisko naturalne. O tym, że w Wejherowie nie ma miejsca dla wraków samochodowych, przekonało się już wielu – zaznacza Zenon Hinca, komendant wejherowskiej straży miejskiej.

W ostatnim czasie z dróg usunięto sześć takich pojazdów. Natomiast wobec kolejnych dwunastu prowadzone są czynności administracyjno-wyjaśniające.

Po ich zakończeniu, jeśli nie znajdą się właściciele, porzucone auta trafią na dozorowany parking. Za każdym razem, zanim pojazd zostanie wywieziony, prowadzone są czynności celem ustalenia jego właściciela. Na adres widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wysyłane jest wezwanie do usunięcia porzuconego pojazdu. Zazwyczaj korespondencja kierowana do tych osób wraca z adnotacją, że adresat jest nieznany. Osoby te też często nie figurują już w rejestrach ewidencji ludności – dodaje komendant Hinca.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 50a kodeksu drogowego, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. Tak porzucone auta po sześciu miesiącach z mocy ustawy przechodzą na własność gminy i są kasowane.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...