18.04.2024 12:54 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Domowa siłownia – jak wybrać sprzęt dla początkujących?

Materiał Partnera

Coraz więcej osób decyduje się na organizację w domu własnej siłowni. Takie rozwiązanie jest idealne dla tych, którzy mieszkają poza dużymi miastami oferującymi dostęp do siłowni o dowolnej porze dnia, a nawet nocy. To także idealne rozwiązanie dla osób, których praca i sposób życia nie pozwala na systematyczność. Największym atutem domowej siłowni jest dostosowanie do indywidualnych potrzeb i nieograniczona dostępność. Jak zatem urządzić domową przestrzeń do ćwiczeń?

Od czego zacząć tworzenie domowej siłowni

W zależności od zestawu ćwiczeń i poziomu zaawansowania domowa siłownia będzie zajmowała więcej lub mniej miejsca. Warto zacząć od zastanowienia się, gdzie będziemy ćwiczyć. Idealnym rozwiązaniem jest oddzielne pomieszczenie przeznaczone na siłownię. Wiadomo jednak, że nie każdy może sobie na taką przestrzeń pozwolić.

Warto pamiętać o własnej wygodzie i dostępności sprzętu. Rozkładanie i składanie akcesoriów przy każdym treningu z pewnością wpłynie negatywnie na motywację. Pamiętajmy także o innych domownikach. Optymalnie jest znaleźć taką przestrzeń, w której dźwięk i hałas nie będzie przeszkadzał innym. Często wybieranymi przestrzeniami są garaż lub piwnica.

Jak wybrać sprzęt do domowej siłowni

Niezależnie od tego czy w domowej siłowni znajdzie się ławeczka do ćwiczeń, bieżnia czy orbitrek, najistotniejsze jest bezpieczeństwo. Z tego względu pierwszym zakupem planowanym do domowej siłowni jest zwykle mata antypoślizgowa, która zmniejsza ryzyko wypadków. Rozplanowanie i odpowiednie zabezpieczenie sprzętu może uchronić nas przed nieprzyjemnymi urazami i kontuzjami.

Podstawą jest wybór sprzętu zgodnego z planem treningowym. Częstym rozwiązaniem jest zakup sprzętów aktywizujących wiele grup mięśni, jak wioślarz, rowerek czy orbitrek. Dla wielu taki sprzęt może zastąpić całą domową siłownię. Popularne są także proste sprzęty, które pozwalają na wykonywanie różnych ćwiczeń: drążki, gumy czy hantle. Dla osób początkujących polecane są ćwiczenia wzmacniające duże partie mięśni, z tego względu takie sprzęty warto wybrać na początek.

Zestaw ćwiczeń w domowej siłowni

Zestaw ćwiczeń i plan treningowy determinuje, jak będzie wyglądać domowa siłownia. Nie ma sensu inwestowanie w urządzenia, które nie będą przez nas używane. Obecnie możliwy jest zakup profesjonalnego sprzętu w dobrej cenie. Warto zastanowić się jak będzie wyglądał nasz codzienny trening i pod tym kątem dokonywać zakupów. Jednym wystarczy stacjonarny rowerek, dla innych podstawą ćwiczeń będą sztangi i drążki. Są także sprzęty uniwersalne pozwalające na wiele różnych aktywności. Efekty treningu na ławeczce dadzą satysfakcję zarówno początkującym, jak i profesjonalistom.

Warto pamiętać, że sam sprzęt nie zapewni nam tak dużego progresu jak technika ćwiczeń i systematyczność. Z tego względu przed zakupem sprzętu do domowej siłowni powinno się dobrze przygotować: rozpisać plan treningowy i wybrać cele, jakie chcemy osiągnąć, ćwicząc. Dobre przygotowanie, dostosowanie sprzętu i zestawu ćwiczeń pozwoli osiągnąć najlepsze efekty.


Czytaj również: