03.04.2024 17:00 9 MW/TTM

Szpital w Wejherowie wzbogaci się o nowy aparat USG

źródło: telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Zakład Diagnostyki Obrazowej w szpitalu w Wejherowie wzbogaci się o nowy aparat USG. - Kupiliśmy specjalny aparat, detektor do wykrywania zmian w węzłach chłonnych - mówi Tomasz Damaszke, radiolog w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

To już tradycja, że lokalne samorządy wspierają wejherowski szpital w zakupach nowego sprzętu. Tym razem 100 tysięcy złotych na ten cel przekazał powiat wejherowski. Środki trafią do Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Kupiliśmy specjalny aparat, detektor do wykrywania zmian w węzłach chłonnych. Jest wykorzystywany w operacjach onkologicznych. Ten miernik używany jest na końcu tego szlaku leczenia, ale na początku musi być zdiagnozowanie. Domknęliśmy kwestię onkologii również z drugiej strony - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Tomasz Damaszke, radiolog w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

A to dlatego, że przekazane środki tym razem zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego aparatu do USG, który posłuży przede wszystkim do diagnozowania raka piersi

Ultrasonografia bardzo się rozwija. Mamy coraz lepsze sondy liniowe. To są takie specjalne sondy, które badają piersi. Dzięki nim widzimy coraz mniejsze zmiany. Tak małe, że pacjentka na pewno ich nie wyczuje, a my już je widzimy. Można je usunąć i to niekoniecznie całą pierś. W tej chwili jest tendencja, aby usuwać fragment piersi. To są tzw. operacje oszczędzające. Dzięki temu kobieta zachowuje pierś, a jednocześnie jest wyleczona nawet z raka piersi - wyjaśnia Karolina Główczewska, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej wejherowskiego szpitala.

Pracownicy szpitala przypominają, że ważną rolę odgrywa profilaktyka.

W ramach tej pracowni wykonujemy badania mammograficzne, na które wszystkie pacjentki kolejny raz zapraszam. Nasza pracownia bierze udział w programie profilaktyki raka piersi. Kobiety od 45 roku życia do 74 roku życia mogą bezpłatnie wykonać mammografię bez skierowania - dodaje Główczewska.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.