Hospicjum w Pogorzelicach w 2024 roku przyjmie pierwszych podopiecznych!

poniedziałek, 4 grudnia 2023
źródło: Hospicjum w Pogorzelicach
źródło: Hospicjum w Pogorzelicach

Ośrodek w Pogorzelicach zostanie uruchomiony pod koniec 2024 roku - to aż o dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Wszystko dzięki Fundacji Biedronki, która przekazała 5 milionów złotych na dokończenie budowy, stając się strategicznym partnerem inicjatywy. Placówka pomieści 16 pacjentów leczonych paliatywnie, którzy otrzymają niezbędną opiekę medyczną i psychologiczną.

Hospicjum w Pogorzelicach miało powstać najwcześniej w 2026 roku, przy założeniu, że do tego czasu udałoby się zebrać wystarczające fundusze. Wsparcie ze strony naszego głównego fundatora skraca ten czas aż o dwa lata, a jednocześnie kończy siedem lat ciężkich zmagań w pozyskiwaniu środków na to, aby powstało hospicjum, które jest nam bardzo potrzebne.

Dzień 20 października br. jest dniem, w którym dla mnie, całego zespołu i wszystkich darczyńców materializuje się marzenie o hospicjum stacjonarnym w naszej okolicy. To dzień, który zapoczątkowuje myślenie o nowych działaniach związanych już z uruchomieniem samej placówki. Dziękuję Fundacji Biedronki za dostrzeżenie i uznanie doniosłości tego przedsięwzięcia i za docenienie ogromu starań wszystkich nas, którzy tak bardzo zabiegamy o powstanie hospicjum w Pogorzelicach. – mówi Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne – mówi Agata Kozyr, prezeska Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

To już drugie hospicjum, które otrzymało środki z Fundacji Biedronki. – 1,5 roku temu, dzięki naszemu wsparciu, uruchomiono Hospicjum Fundacji Proroka Eliasza na Podlasiu. Zobaczyliśmy na własne oczy, jak potrzebne i ważne są tego typu miejsca, poznaliśmy historie pacjentów, ale też wyzwania z jakimi wiąże się tak ogromna inwestycja. Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne ujęła nas determinacją, rozsądnym planowaniem i umiejętnością budowania silnej społeczności wokół hospicjum, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć budowę placówki – tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Nowotwory w Polsce

Choroby nowotworowe stanowią w Polsce drugą najczęstszą przyczynę zgonów. W hospicjach w całej Polsce brakuje miejsc. W powiecie lęborskim, liczącym ponad 66 tys. mieszkańców, brakuje hospicjum stacjonarnego. Na wolne miejsce w hospicjach, znajdujących się w odległości 50-80 km od Lęborka, chorzy oczekują nawet po 3-4 tygodnie. Wielu z nich, ze względu na terminalne stadium choroby, nie doczekuje tego wsparcia. Jeżeli rodzinie i bliskim szczęśliwie uda się znaleźć miejsce, kolejnym utrudnieniem dla nich jest odległość. Zamiast spędzać ostatnie chwile z osobą chorą, zwykle najbliżsi tracą cenny czas na pokonywanie dziesiątek kilometrów w aucie lub pociągu na dojazd do i z hospicjum.

Nowe hospicjum w Pogorzelicach

Hospicjum stacjonarne w Pogorzelicach będzie kolejnym miejscem na mapie Polski w zakresie całodobowej opieki hospicyjnej i paliatywnej. Usytuowane jest w odległości 7km od Lęborka, blisko trasy przelotowej S6 na odcinku Słupsk-Gdańsk, na pięknej działce o powierzchni 0,9 ha, podarowanej fundacji 30 stycznia 2020 roku przez prywatnych darczyńców z Gdyni. Projekt budynku powstał dzięki zaangażowaniu pro bono lokalnego biura architektonicznego i projektantów branżowych. Przy wsparciu bardzo dużej liczby darczyńców: osób prywatnych i firm, oraz dzięki środkom pozyskanym częściowo z budżetu państwa i od samorządów lokalnych Fundacja Lęborskie

Hospicjum Stacjonarne we własnym zakresie pozyskała łącznie prawie 7 mln złotych. Budowa hospicjum w Pogorzelicach ruszyła w marcu 2021 roku.

Dzięki hospicjum w Pogorzelicach ok. 130 tysięcy mieszkańców regionu (powiatu lęborskiego i gmin sąsiadujących) uzyska dostęp do profesjonalnej opieki hospicyjnej w trybie stacjonarnym. Uwzględniając średni czas pobytu w hospicjum, między 18 a 30 dni, rocznie placówka pomoże średnio 200-250 chorym u kresu życia. Pobyt w hospicjum, zgodnie z fundamentalnymi założeniami ruchu hospicyjnego, będzie bezpłatny.

Najważniejsze dane dotyczące budynku hospicjum:

  • powierzchnia zabudowy – 1625 m2

  • powierzchnia całkowita budynku – 3214 m2

  • powierzchnia użytkowa – 2335 m2

PARTER:

  • 10 pokoi (4 pokoje x 1-osobowe, 6 pokoi x 2-osobowych) z własną łazienką, wyjściem na taras/ogródek zapewniających łącznie 16 miejsc,

  • recepcja,

  • Strefa hospicyjna zawiera niezbędne pomieszczenia jak np.: pokój psychologa, pokój lekarza, gabinet zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, magazyny podręczne, apteka, zaplecze higieniczno-sanitarne dla pracowników, magazyn bielizny czystej, magazyn bielizny brudnej, brudownik, pomieszczenie pro morte, pomieszczenie dla rodzin lub pacjentów do wspólnego przebywania, pomieszczenie dla wolontariuszy,

  • w pełni wyposażona kuchnia pozwalająca zapewnić całodobowe wyżywienie lub wyżywienie zgodnie z życzeniem chorego.

PODDASZE:

  • 6 pokoi dla rodzin chcących spędzić czas ze swoimi bliskimi w czasie choroby i odchodzenia,

  • mała sala konferencyjna dla potrzeb spotkań z zespołem, wolontariuszy lub organizacji szkoleń tematycznych dla pracowników, wolontariuszy, dla organizacji grup wsparcia dla rodzin pogrążonych w żałobie,

  • pomieszczenia administracyjne i techniczne.

Budynek składa się z dwóch krzyżujących się prostych form architektonicznych o skośnym dwuspadowym dachu nawiązującym do tradycyjnej zabudowy miejscowości. W miejscu przecięcia brył zlokalizowane jest główne wejście do budynku prowadzące do holu oraz recepcji, stanowiących łącznik pomiędzy strefą wejściową a częścią hospicyjną. Na przecięciu wspomnianych wyżej brył zlokalizowana jest kaplica. Budynek w całości pozbawiony jest barier architektonicznych oraz przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych – poziom parteru zlokalizowany jest na poziomie terenu, piętro natomiast obsługiwane będzie przez windę. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie ogród dla podopiecznych hospicjum w oparciu o istniejący starodrzew.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Zniszczyli automat wart 200 tys. zł. Jeden z zatrzymanych poszukiwany był listem gończym
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Zniszczyli automat wart 200 tys. zł. Jeden z zatrzymanych poszukiwany był listem gończym

Jeden jechał po metamfetaminie, drugi trafi prosto do więzienia
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Jeden jechał po metamfetaminie, drugi trafi prosto do więzienia

Złodziej wpadł przez słuchawki. Nowoczesna technologia pomogła odzyskać rower
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Złodziej wpadł przez słuchawki. Nowoczesna technologia pomogła odzyskać rower

Kierowcy pojadą ekspresówką od Trójmiasta do Szczecina. Coraz bliżej otwarcia ostatniego odcinka S6
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Kierowcy pojadą ekspresówką od Trójmiasta do Szczecina. Coraz bliżej otwarcia ostatniego odcinka S6

Mieszkańcy ograli samorządowców
Nowe
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Mieszkańcy ograli samorządowców

Załącznik do umowy deweloperskiej: Standard wykończenia – jak go czytać?
Materiał partnera
Nowe
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Załącznik do umowy deweloperskiej: Standard wykończenia – jak go czytać?

Czy warto inwestować w waluty?
Materiał partnera
Nowe
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Czy warto inwestować w waluty?

Uchwała krajobrazowa coraz bliżej. Zmiany w estetyce miasta
Nowe
poniedziałek, 15 czerwca 2026 1

Uchwała krajobrazowa coraz bliżej. Zmiany w estetyce miasta

Pijany wiózł 7-letniego syna
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Pijany wiózł 7-letniego syna

Obsadzili szkołę roślinami. Uczniowie zaangażowali się w "Wodny zakątek"
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Obsadzili szkołę roślinami. Uczniowie zaangażowali się w "Wodny zakątek"

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →