30.09.2023 12:00 3 PM/UM Gdynia

Bezpłatne szczepienia dla seniorów

Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Ukończyłeś 65 lat i masz choroby przewlekłe? Zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z lekarzem i skorzystaj z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom.

Pneumokoki najczęściej wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Jednak bakterie te są też przyczyną o wiele groźniejszych chorób. Mogą wywołać pneumokokowe zapalenie płuc, sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Pneumokokowe zapalenie płuc to bakteryjna choroba, którą można zarazić się w każdej chwili i w dowolnym miejscu. Zdarza się, że rozwija się bardzo szybko. Najczęstsze objawy to m.in.: wysoka gorączka (ponad 40 stopni Celsjusza), dreszcze, nadmierna potliwość, trudności w oddychaniu, utrzymujący lub nasilający się kaszel, ból w klatce piersiowej czy zmiana koloru paznokci na niebieski – z powody zmniejszonego stężenia tlenu we krwi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Banery wyborcze zalały ulice Wejherowa

Z powodu zakażeń wywołanych przez pneumokoki co roku umiera ponad 1,5 mln osób. Zapadalność na tę inwazyjną chorobę wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne są szczepienia, które w istotny sposób zmniejszają ryzyko zakażeń i powikłań.

Od 1 września na liście leków refundowanych znalazła się 13-walentna szczepionka przeciw pneumokokom – Prevenar 13. Jest bezpłatna dla pacjentów, którzy ukończyli 65 lat i są w grupie ryzyka.

W grupie ryzyka są osoby m.in.z: przewlekłymi chorobami serca, cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc, uogólnioną chorobą nowotworową, białaczką, przewlekłymi chorobami wątroby i nerek czy asplenią.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pościg ulicami miasta. Kierowcę zatrzymały barierki energochłonne

Aby skorzystać z bezpłatnego szczepienia, należy skontaktować się ze swoim lekarzem, który zakwalifikuje do szczepienia i wypisze receptę na refundowaną szczepionkę. Następnie trzeba odebrać preparat w aptece i umówić się na szczepienie.

Lista punktów szczepień i numery kontaktowe można znaleźć na stronie www.pneumokokowezapaleniepluc.pl.

Odwiedzając strony www.pneumokokowezapaleniepluc.pl lub szczepienia.pzh.gov.pl, można dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciw pneumokokom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...