29.09.2023 12:00 34 Tomasz Smuga/Jakub Dulko/TTM

Banery wyborcze zalały ulice Wejherowa [SONDA]

telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Kandydatki i kandydaci na posłów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie kampanii wyborczej widoczni są niemal na każdym kroku za sprawą rozwieszonych w mieście banerów i plakatów. Tak jest też m.in. w Wejherowie. Warto jednak zastanowić się czy taka forma promowania swojej osoby jest w każdym przypadku zgodna z prawem?

O tym, że trwa kampania wyborcza nie trzeba nikogo uświadamiać. Od pewnego czasu ulice miast wyglądają mniej więcej tak:

telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Na wielu urządzeniach drogowych pojawiły się banery i plakaty wyborcze kandydatów na stanowisko posła na sejm rzeczypospolitej Polskiej. Pytanie tylko czy takie promowanie swojej osoby jest w pełni zgodne z prawem?

Sprawę tę reguluje kodeks wyborczy, który zezwala komitetom wyborczym, tylko w miejscach do tego wyznaczonych, za zgodą zarządzającego tym miejscem. Jak w Wejherowie widać część plakatów pojawiła się na urządzeniach drogowych, gdzie zarządcą jest głównie Zarząd Dróg dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego oraz na drogach wojewódzkich - wyjaśnia w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Ważne, aby banery spełniały kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa.

Jeżeli plakaty wyborcze zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym bądź zagrażają zdrowiu lub życiu innych osób mogą zostać przez policję lub straż miejską na koszt komitetu wyborczego usunięte. Ale musi to być zagrożenie realne. Banery wyborcze, które wiszą na skrzyżowaniach realnie nie zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Po prostu szpecą ten krajobraz, bo tych plakatów przybywa z dnia na dzień - dodaje komendant.

CZYTAJ TEŻ: Lista kandydatów do Sejmu w okręgu 'gdyńsko-słupskim'

Mieszkańcy mają oczywiście prawo zgłaszać swoje wątpliwości co do niektórych wywieszonych przy drogach publicznych banerów i zgłosić ten problem do straży miejskiej. Takie zawiadomienie rozpocznie ustaloną prawnie procedurę.

Wszcząć postępowanie administracyjne i zarządca drogi może na komitet wyborczy nałożyć karę pieniężną za umieszczenie plakatu wyborczego w miejscu zabronionym bez wymaganego zezwolenia. Póki co do straży miejskiej nie wypłynęło żadne zgłoszenie o wywieszeniu plakatu w miejscu zabronionym. Dlatego uznajemy, że plakaty wiszą za zgodą lub w uzgodnieniu z zarządcą drogi - tłumaczy Hinca.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...