05.05.2023 10:00 3 oprac. Tomasz Smuga
W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie wykonano setny zabieg trombektomii mechanicznej w udarze niedokrwiennym mózgu. Osiągnięcie warte odnotowania, zwłaszcza że tutejszy ośrodek nadal nie bierze udziału w ogólnopolskim programie pilotażowym dotyczącym leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Na czym polega trombektomia mechaniczna?
Trombektomia mechaniczna jest powszechnie uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, a pomimo tego w Polsce nadal jest to metoda leczenia poddawana badaniom pilotażowym, których czas trwania był już kilkakrotnie przedłużany.
ZOBACZ TAKŻE: Kosmiczne technologie pod lupą badaczy PG
— Warto podkreślić, że wyniki osiągane przez nasz interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr Krzysztofa Pawłowskiego, nie ustępują wynikom osiąganym w najlepszych ośrodkach udarowych na świecie (Int J Environ Res Public Health 2023, 20: 2232), a sam projekt, pomimo wszelkich przeszkód, jest kontynuowany i w systemie 24/7 zabezpiecza potrzeby pacjentów Oddziału Udarowego w Wejherowie - informują Szpitale Pomorskie, w których skład wchodzi Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie.
Jak podkreśla dr n.med. Alicja Mączkowiak, ordynator Oddziału Neurologii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, w postępowaniu medycznym czas reakcji zawsze odgrywał istotną rolę, ale w przypadku udaru niedokrwiennego mózgu ma on znaczenie decydujące. Skuteczne przywrócenie przepływu krwi w zamkniętej tętnicy w pierwszej godzinie od zdarzenia daje wysokie prawdopodobieństwo, że pacjent po udarze zachowa pełną sprawność funkcjonalną.
Trombektomia mechaniczna nr 100 została wykonana przez zespół w składzie: Krzysztof Pawłowski (kardiolog), Artur Dziadkiewicz (neurolog), Beata Wojtyła (pielęgniarka zabiegowa) i Bernadeta Topp (pielęgniarka anestezjologiczna).
Przypomnijmy, że nowa siedziba Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń została uroczyście otwarta w czerwcu 2022 roku. W jednym miejscu znalazły się oddziały angiologii interwencyjnej i kardiologii (40-łóżkowy, w tym sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, dwie Pracownie Angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz oddział kardiochirurgii z 7 stanowiskami wzmożonego nadzoru. W trzykondygnacyjnym budynku pojawiły się m.in.: Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi oraz z 2 salami wybudzeniowymi zawierającymi łącznie 17 stanowisk. W nowym obiekcie swoje miejsce znalazła również Centralna Sterylizatornia, a także Zakład Patomorfologii i Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi).