07.02.2025 15:50 4 PM/Powiat Pucki
Powiat pucki objęty nowymi ograniczeniami w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie z danymi podanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii w 2024 roku na terenie kraju zanotowano ponad 2300 ognisk tej choroby.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku informuje o nowych ograniczeniach związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF) w powiecie puckim.
— Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku informuje, że 6 lutego 2025 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2025/268 z dnia 4 lutego 2025 r. zmieniające załącznik nr 1 do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń – podaje powiat pucki.
Zgodnie z nowymi regulacjami gminy Władysławowo, Kosakowo, Krokowa, Puck oraz miasto Puck znalazły się w obszarze objętym ograniczeniami II (tzw. obszar różowy na mapie). Natomiast gmina Jastarnia oraz miasto Hel zostały włączone do obszaru objętego ograniczeniami I (tzw. obszar niebieski na mapie).
Restrykcje dotyczą głównie przemieszczani świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Oprócz tego większą uwagę trzeba zwrócić na dezynfekcję. Restrykcje obejmują także częstsze badanie próbek mięsa.
Afrykański Pomór Świń nie daje o sobie zapomnieć. Zgodnie z danymi podanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii w 2024 roku na terenie kraju zanotowano ponad 2300 ognisk tej choroby.
W tym roku ogniska ASF na Pomorzu zanotowano w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, powiatach gdańskim, kartuskim, nowodworskim, sztumskim i wejherowskim.
Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.