03.05.2023 10:00 0 PM/PG

Kosmiczne technologie pod lupą badaczy z PG

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay.com

Jak przyśpieszenie grawitacyjne i niskie ciśnienie wpływają na właściwości smarów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym? Odpowiedzi na to pytanie poszukają młodzi naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Zespół studentów PG jako jeden z pięciu w Europie i jako jedyny z Polski zakwalifikował się do prestiżowego programu PETRI, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Celem projektu naukowców z PG jest przeprowadzenie badań naukowych nad wpływem przyśpieszenia grawitacyjnego i ciśnienia na tarcie oraz właściwości smarów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym.

Dotychczasowe badania przeprowadzone przez chińskich naukowców oraz porównania pracy mechanizmów w kosmosie z wynikami symulacji sugerują możliwy wpływ mikrograwitacji na tarcie. Nikt go jednak nigdy nie udowodnił – mówi Szymon Krawczuk, lider projektu i student międzynarodowego kierunku Engineering and Management of Space Systems na WIMiO. – W naszych badaniach chcemy zastosować nowatorski tribometr wibracyjny, opracowany na Politechnice Gdańskiej przez dr. inż. Adama Dąbrowskiego podczas jego studiów doktoranckich.

Fot. PG

Projekt studentów PG prowadzony jest między innymi we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Zespół z Politechniki Gdańskiej tworzy 7 studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...