Politycy nie zabijajcie polskich mediów

31.03.2023 15:18 73 MW/PM/TTM

Burzliwa dyskusja na sesji. PiS forsował uchwałę dotyczącą Jana Pawła II

Fot. Marek Trybański/TTM

Podczas dzisiejszej sesji rady powiatu wejherowskiego radni pochylili się nad kilkunastoma uchwałami. Nie zabrakło także ożywionej dyskusji, która dotyczyła emocjonującej uchwały o wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. "To zostawmy kościołowi, a nie radnym" - mówił przewodniczący rady. Ostatecznie radni przyjęli tę uchwałę.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od chwili ciszy i wspomnienia zmarłego wczoraj radnego Wojciecha Rybakowskiego.

Czytaj również: Po długiej chorobie odszedł Wojciech Rybakowski

Wśród uchwał znalazły się między innymi zmiany w budżecie.

Przyjmujemy do budżetu prawie 2,7 mln zł. Na budowę ronda w Koleczkowie z funduszu rozwoju dróg – tłumaczyła dla Twojej Telewizji Morskiej starosta Gabriela Lisius.

Radni zdecydowali także o przekazania środków do gmin na dofinansowanie zakupów wozów bojowych dla OSP z Kostkowa, oraz Milwina i Nowego Dworu Wejherowskiego. Oprócz tego zdecydowali się także o zawnioskowaniu do PKP, aby pociągi dalekobieżne - Pendolino zatrzymywały się ponownie w Wejherowie.

Jeszcze przed sesją pojawiła się dyskusja o uchwale, którą do obrad chcieli dołączyć radni prawa i sprawiedliwości w sprawie wyrażenia wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Zgodnie z tą uchwałą radni mieli uchwalić nie tylko wyrażenie wdzięczności za pontyfikat, ale także między innymi stwierdzić, że papież Jan Paweł II to największy z Polaków, dzięki któremu możemy żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie, a uchwałę przekazać między innymi do prezydenta, przedstawicieli rządu i arcybiskupa gdańskiego. Uchwałę tą wykonać miał zgodnie z zapisem przewodniczący rady.

Wierzymy w to mocno, że ta nasza propozycja zostanie przyjęta w porządku obrad – komentował Krzysztof Bober, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Jak się okazało uchwała ta trafiła do przewodniczącego rady, który miał obowiązek wystąpić o opinię do radcy prawnego, a ten uznał ją za niekonstytucyjną, przez co nie została dopuszczona do obrad.

Czytaj również: Marsz dla papieża w Redzie

Jest opinia radcy prawnego, że uchwała ta jest niezgodna z prawem. Nie mamy prawa podjąć takiej uchwały jako radni – mówił Józef Reszke, przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego – My nie jesteśmy od stwierdzania świętości, czy nie świętości, to zostawmy kościołowi, a nie radnym – dodał.

Ostatecznie radni zgłosili wniosek o dopuszczenie tej uchwały na początku sesji. Radni większością głosów przegłosowali to, a więc uchwała trafiła pod obrady. Przed głosowaniem nad przyjęciem uchwały wnioskodawcy złożyli do niej poprawkę, wykreślili paragrafy mówiące o przekazaniu uchwały prezydentowi, przedstawicielom rządu czy episkopatu oraz to, że zobowiązuje się do jej wykonania przewodniczącego rady.

Po kolejnej dyskusji radni zdecydowali się jednak przegłosować ją stosunkiem 22 głosów za i trzech wstrzymujących się.

Podczas sesji radni podziękowali także za pracę kończącemu swoją kadencję dyrektorowi muzeum piśmiennictwa i muzyki kaszubsko-pomorskiej – Tomaszowi Fopke.

Czytaj również: Nowy dyrektor wejherowskiego muzeum


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...