20.03.2023 09:00 27 WH/SM Wejherowo

Strażnicy miejscy biorą się za nielegalne lawety reklamowe

Fot. SM Wejherowo

W Wejherowie nie brakuje lawet reklamowych, które rozmieszczone są na drogach i parkingach bez wymaganego zezwolenia. Za problem wzięli się strażnicy miejscy, którzy kierują wnioski o ukaranie do sądu.

Lawety reklamowe rozstawione są m.in. na drogach, placach i miejscach postojowych. Często nie mają wymaganego zezwolenia.

— *Na właścicieli tych nielegalnych reklam skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wejherowie. Zapadły pierwsze wysokie wyroki skazujące. Te jednak nie odstrasza amatorów tego nielegalnego procederu i lawety przestawiają z jednego miejsca w drugie. Najwięcej takich lawet reklamowych ustawionych było w pasie drogowym drogi krajowej nr 6 i na ogólnodostępnych parkingach. Straż miejska stoi na stanowisku, że miejsce parkingowe nie jest przeznaczone do stawiania na nich lawet reklamowych** – mówi komendant Zenon Hinca.

Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo

Brak zezwolenia wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej przez organ administracji publicznej. To także wykroczenie. Oznacza to, że parkowanie przyczepy z umieszczoną na niej reklamą w granicach pasa drogowego należy traktować jako zajęcie pasa ruchu drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi na cele niezwiązane z budową, przebudowa, remontem i utrzymaniem i ochroną dróg. Właściwe jest wówczas ukaranie takiej osoby z tytułu zajęcia pasa drogowego  i zastosowanie kary pieniężnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...