22.03.2023 01:36 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Codziennie możesz dbać o Bałtyk

Materiał Partnera

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Wszyscy mamy wpływ na stan jego wód.

Bałtyk jest morzem śródlądowym, a jedyne połączenie z wodami oceanicznymi prowadzi przez Cieśniny Duńskie. To oznacza, że całkowita wymiana wód w Bałtyku może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Przez płytkość i niskie zasolenie jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia, a już teraz należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wszystkie nieoczyszczone ścieki, które spływają do Bałtyku pozostaną w nim na wiele lat. Wszyscy możemy zadbać o to, by jak najmniej zanieczyszczeń do niego wpływało.

Plaża i wydmy

Będąc nad morzem, warto zadbać o czystość plaży. Nie tylko wyrzucać wytworzone przez siebie odpadki do pojemników dostępnych na plażach. Możemy podnieść i wyrzucić także te rozwiane przez wiatr, na które przypadkiem natrafimy. A jeśli na plaży nie ma pojemników na śmieci, zabierzmy je ze sobą i wyrzućmy do najbliższego kosza na śmieci poza plażą. Nie wolno płoszyć zwierząt i niszczyć roślinności. Nie bez powodu nad morzem obowiązuje zakaz chodzenia po wydmach, za wyjątkiem specjalnie wyznaczonych szlaków. Wydmy to miejsce wegetacji rzadkich roślin i wielu gatunków ptaków. Stanowią naturalną ochronę przed wdzieraniem się morskich wód w głąb lądu.

Masz wpływ na mniej zanieczyszczeń

Ale o Bałtyk można dbać nie tylko podczas pobytu na plaży. Codzienne zachowania i nawyki mogą pomóc w tym, by do rzek – a w konsekwencji do morza – przedostawało się mniej zanieczyszczeń. Nie wyrzucajmy żywności, produkujmy mniej śmieci, nie używajmy silnych środków chemicznych i ograniczmy wykorzystanie plastiku.

Troska o środowisko przy budowie morskiej farmy wiatrowej

PGE Baltica prowadzi aktualnie na Bałtyku badania środowiskowe dla jednego ze swoich projektów morskich farm wiatrowych – Baltica 1. To doskonała okazja, by poznać zasoby Morza Bałtyckiego, stan wody, dna morskiego, roślinności, zbadać obecność ptaków, ryb i ssaków. Dzięki takim badaniom powstają rozwiązania mogące w przyszłości zminimalizować wpływ budowanych na Bałtyku farm wiatrowych na środowisko naturalne morza.

Codziennie możemy zadbać o Morze Bałtyckie. Pamiętajmy o tym nie tylko z okazji Światowego Dnia Ochrony Bałtyku.

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego został ustanowiony z datą 22 marca przez Komisję Helsińską w 1997 roku. Tego Dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Wody ogłoszony przez ONZ w 1992 roku.

Materiał Partnera

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje te projekty razem z duńskim partnerem – Ørsted. Rozpoczną one dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Przewidziana jest ona do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.


Czytaj również: