22.03.2023 01:36 0 Materiał Partnera Materiał partnera
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Wszyscy mamy wpływ na stan jego wód.
Bałtyk jest morzem śródlądowym, a jedyne połączenie z wodami oceanicznymi prowadzi przez Cieśniny Duńskie. To oznacza, że całkowita wymiana wód w Bałtyku może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Przez płytkość i niskie zasolenie jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia, a już teraz należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wszystkie nieoczyszczone ścieki, które spływają do Bałtyku pozostaną w nim na wiele lat. Wszyscy możemy zadbać o to, by jak najmniej zanieczyszczeń do niego wpływało.
Plaża i wydmy
Będąc nad morzem, warto zadbać o czystość plaży. Nie tylko wyrzucać wytworzone przez siebie odpadki do pojemników dostępnych na plażach. Możemy podnieść i wyrzucić także te rozwiane przez wiatr, na które przypadkiem natrafimy. A jeśli na plaży nie ma pojemników na śmieci, zabierzmy je ze sobą i wyrzućmy do najbliższego kosza na śmieci poza plażą. Nie wolno płoszyć zwierząt i niszczyć roślinności. Nie bez powodu nad morzem obowiązuje zakaz chodzenia po wydmach, za wyjątkiem specjalnie wyznaczonych szlaków. Wydmy to miejsce wegetacji rzadkich roślin i wielu gatunków ptaków. Stanowią naturalną ochronę przed wdzieraniem się morskich wód w głąb lądu.
Masz wpływ na mniej zanieczyszczeń
Ale o Bałtyk można dbać nie tylko podczas pobytu na plaży. Codzienne zachowania i nawyki mogą pomóc w tym, by do rzek – a w konsekwencji do morza – przedostawało się mniej zanieczyszczeń. Nie wyrzucajmy żywności, produkujmy mniej śmieci, nie używajmy silnych środków chemicznych i ograniczmy wykorzystanie plastiku.
Troska o środowisko przy budowie morskiej farmy wiatrowej
PGE Baltica prowadzi aktualnie na Bałtyku badania środowiskowe dla jednego ze swoich projektów morskich farm wiatrowych – Baltica 1. To doskonała okazja, by poznać zasoby Morza Bałtyckiego, stan wody, dna morskiego, roślinności, zbadać obecność ptaków, ryb i ssaków. Dzięki takim badaniom powstają rozwiązania mogące w przyszłości zminimalizować wpływ budowanych na Bałtyku farm wiatrowych na środowisko naturalne morza.
Codziennie możemy zadbać o Morze Bałtyckie. Pamiętajmy o tym nie tylko z okazji Światowego Dnia Ochrony Bałtyku.
Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego został ustanowiony z datą 22 marca przez Komisję Helsińską w 1997 roku. Tego Dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Wody ogłoszony przez ONZ w 1992 roku.
Materiał Partnera
Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje te projekty razem z duńskim partnerem – Ørsted. Rozpoczną one dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Przewidziana jest ona do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.
14:30
W dniu 31.05.2023 r. (ŚRODA) od godz. 12:00 nastąpi zamknięcie odcinka ul. Wejherowskiej w Pucku w związku z realizacją inwestycji pn. „Modernizacja nawierzchni ul. Wejherowskiej i ul. Nowy Świat w Pucku”. Zamknięty zostanie odcinek od Ronda Solidarności do Ronda Macieja Płażyńskiego (oba ronda pozostają w pełni PRZEJEZDNE).
08:30
Płynnie, zarówno w stronę Lęborka, jak i Gdyni pojedziemy gościcińską górką w Gościcinie, natomiast dużo gorzej jest teraz właściwie w całym Bolszewie. Korek tworzy się zarówno na ulicy Zamostnej, jak i Szkolnej.
Duży ruch, choć nadal bez korków jest obecnie na ulicy Sobieskiego, Strzeleckiej i Kwiatowej w Wejherowie. Na ulicy 12 Marca zatrzymamy się jedynie przy zjeździe na byłą krajową szóstkę.
Większych problemów nie napotkają kierowcy poruszający się w stronę Obwodnicy Trójmiasta. Nogę z gazu zdejmą jedynie kierowcy w centrum Redy i Rumi. Natomiast przy samym wyjeździe z Obwodnicy jest teraz mały korek.
09:33
Kierowcy podróżujący w tej chwili ulicą Rzeźnicką w Wejherowie muszą nieco uzbroić się w cierpliwość. Podobnie wygląda sytuacja na ulicy Puckiej na przejeździe kolejowym.
Korkuje się też ulica Graniczna przy wyjeździe na ulicę Przemysłową. Zator widać również na ulicy Roszczynialskiego przy śmiechowskim cmentarzu.
Natomiast przez główne arterie Małego Trójmiasta powinniśmy przejechać bez większych trudności. Rozluźnił się również ruch na ulicy Hutniczej. Kierowcy korzystający z Obwodnicy Trójmiasta w kierunku Gdańska w korku mogą stanąć w okolicy estakady Kwiatkowskiego.