08.02.2025 09:00 0 Redakcja

Kleszcze w lutym? Pierwsze pajęczaki już się pojawiły!

źródło: nadesłane

Mimo kalendarzowej zimy, w Wejherowie pojawiły się pierwsze kleszcze. O ich obecności poinformował nas pan Krzysztof na osiedlu Fenikowskiego w Wejherowie, który natknął się na pajęczaka. Eksperci alarmują – kleszcze są aktywne przez cały rok, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają.

Na stronach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych można dowiedzieć się, dlaczego kleszcze są niebezpieczne. Przenoszą choroby takie jak:

  • Borelioza – bakteryjna choroba, której pierwszym objawem może być charakterystyczny rumień wokół miejsca ukąszenia. W późniejszym stadium może powodować przewlekłe zmęczenie, bóle mięśniowe, gorączkę i ogólne osłabienie. Nie istnieje szczepionka przeciw boreliozie, dlatego kluczowe jest szybkie i prawidłowe usunięcie kleszcza.

  • Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) – choroba wirusowa, która w pierwszej fazie przypomina grypę, a w drugiej może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, nudności, gorączki i utraty przytomności. Jedyną skuteczną ochroną przed KZM jest szczepienie.

Jak ostrzegają PSSE największa aktywność przypada na maj-czerwiec oraz wrzesień-październik, ale ocieplający się klimat sprawia, że mogą być aktywne przez cały rok. W temperaturze powyżej 4°C kleszcze wychodzą z letargu i zaczynają żerować. W rozmowie z TVN24 specjalista z Uniwersytetu Łódzkiego, tłumaczy, że kleszcze zimą funkcjonują, ale rzadko i zazwyczaj żywią się krwią małych gryzoni. Kiedy przychodzi śnieg czy siarczysty mróz, tego zjawiska nie ma.

  • Przede wszystkim to jest kwestia temperatury, nie mamy praktycznie normalnej zimy - nie ma śniegu, nie ma niskich temperatur. W momencie kiedy nie ma przymrozków, a temperatura jest, jaka jest - można powiedzieć takie przedwiośnie - to im to zupełnie w niczym nie przeszkadza, mogą normalnie funkcjonować - powiedział doktor Radomir Jaskuła z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Gdzie można spotkać kleszcze?

  • Lasy liściaste i mieszane

  • Łąki, polany i mokradła

  • Parki miejskie i przydomowe ogródki

  • Trawy i zarośla w pobliżu osiedli

Jak się chronić przed kleszczami?

  • Noś długie spodnie, rękawy i zakryte buty

  • Stosuj repelenty odstraszające kleszcze

  • Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj ciało, zwłaszcza pachy, pachwiny, szyję i skórę głowy

  • Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go pęsetą lub specjalnym przyrządem, dezynfekując miejsce ukąszenia

Kleszcze w natarciu. Ostrzega nasz czytelnik pan Krzysztof, który przesłał zdjęcie z os. Fenikowskiego w Wejherowie. ???? nadesłane

Opublikowany przez Nadmorski24.pl Piątek, 7 lutego 2025

Pierwsze kleszcze już się pojawiły, dlatego warto zachować ostrożność – szczególnie podczas spacerów w parkach i lasach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...