26.01.2023 12:00 18 WH/SM Wejherowo

Strażnicy miejscy będą usuwać wraki samochodów

Fot. SM Wejherowo

„Porzuconych aut przybywa” – mówią strażnicy miejscy z Wejherowa i zapowiadają usunięcie kolejnych wraków. Od początku stycznia podjęto interwencje w sprawie pięciu takich pojazdów.

W 2022 roku wejherowska straż miejska prowadziła 72 postępowania wyjaśniające w sprawie wraków na ulicach miasta, z czego 12 pojazdów odholowano na dozorowany parking.

Zobacz także: Wejherowscy strażnicy usunęli cztery wraki

Porzuconych aut przybywa. Już w nowym roku 2023 strażnicy otrzymali zgłoszenia bądź z własnej inicjatywy podjęli interwencje w sprawie pięciu porzuconych aut. Wszystko wskazuje na to, że one również będą z miasta wywiezione, bo drogi publiczne i parkingi nie mogą być złomowiskami – mówi Zenon Hinca, komendant straży miejskiej.

Jeżeli w ciągu pół roku od odholowania pojazdu nie znajdzie się właściciel, to z mocy ustawy przechodzą one na własność gminy miasta Wejherowa i będą złomowane.

Zanim taka decyzja zapadnie, podejmowane są wszelkie dostępne prawem działania celem ustalenia ich właścicieli. Dopiero po wyczerpaniu tych procedur, następuje usuwanie wraków z dróg, gdyż odpady te nie mogą blokować miejsc parkingowych, których i tak brakuje. Z dotychczasowej praktyki wynika, że większość porzuconych aut ma niby swoich właścicieli. Są nimi albo osoby bezdomne, albo bez  stałego miejsca zamieszkania tzw. słupy – dodaje Hinca.

Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo

Ponadto w przypadku braku obowiązkowego OC straż miejska zawiadamia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na właściciela takiego pojazdu nakłada kary finansowe. I tak w okresie od 01.01.2023 do 30.06.2023 100% wysokość opłaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego wynosi 6980 zł, a od 01.07-31.12.2023- 7200 złotych.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.