09.01.2023 14:00 2 PM/Mieszko Weltrowski/TTM

Samorządy rozmawiają ze spółką, która ma wybudować elektrownię jądrową

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W wejherowskim starostwie odbyło się kolejne robocze spotkanie lokalnych samorządów ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, które dotyczyło podsumowania dotychczasowo podjętych działań oraz najbliższych planów związanych z budową w gminie Choczewo elektrowni jądrowej.

Pierwsze w tym roku spotkanie dotyczące „jądrówki” poświęcone było temu co wydarzyło się odnośnie planowanej budowy w ostatnim kwartale ubiegłego roku, gdzie przede wszystkim podjęto decyzję odnośnie współpracy z amerykanami.

Czytaj również: Amerykanie zbudują atomówkę na Pomorzu

Chodzi nam o to, żeby regularnie rozmawiać o tym na jakim etapie jest inwestycja, co się wydarzyło w ostatnim kwartale i co będzie się działo w najbliższym czasie - zaznacza Marcin Skolimowski, kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Trwają także przygotowania dotyczące inwestycji towarzyszących. PKP przygotowuje się obecnie do przetargu na projektowanie nowej trasy kolejowej do przyszłej elektrowni.

Czytaj również: Ekspert od atomu: 'Powtórka z Fukushimy nam nie grozi'

Jesteśmy przed rozpoczęciem etapu projektowania. Czekamy tylko na zapewnienie finansowania. Prowadzimy spotkania z samorządami w celu przygotowania się do zgłaszanych uwag w zakresie dwóch przedstawionych wariantów - mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Rafał Banaszkiewicz, dyrektor Biura Przygotowania Inwestycji PKP PLK

Decyzje odnośnie przebiegu tras mają zapaść jeszcze w tym roku. Podobne dyskusje prowadzone są odnośnie budowy drogi krajowej do elektrowni poprowadzonej od trasy S6. Tu jednak ustalenia są już bliżej obustronnej akceptacji. Podczas spotkania zaprezentowano także efekty prowadzonych ostatnio badań społecznych.

Czytaj również: Wzrost poparcia mieszkańców dla budowy atomówki

W trakcie rozmów w starostwie podjęto także decyzję o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy z lokalnymi samorządami odnośnie planowania innych inwestycji towarzyszących i planów rozwoju całego regionu w odniesieniu między innymi do napływu ludności na czas budowy i później na czas eksploatacji nowej elektrowni.

Więcej na ten temat w dzisiejszym Serwisie Informacyjnym Twojej Telewizji Morskiej o 17:20.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...