16.09.2022 12:30 18 PM/KPP Wejherowo

Na przejściu potrącił 16-latka na hulajnodze elektrycznej

Fot. KPP Wejherowo

"Na skrzyżowaniu 12 Marca i Gdańskiej w Wejherowie potrącony na przejściu dla pieszych został pieszy na hulajnodze" - poinformował nas Czytelnik. Jak podaje policja 16-latek został przetransportowany na obserwację do szpitala.

Fot. KPP Wejherowo Fot. KPP Wejherowo Fot. KPP Wejherowo

Do zdarzenia doszło w czwartek (15 września) po godzinie 21:00 na ulicy Gdańskiej w Wejherowie.

Na miejsce zostali skierowani policjanci ruchu drogowego, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz wyjaśniali jego okoliczności. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że 38-letni kierowca samochodu opel prawdopodobnie nie zachował szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych, w wyniku czego doszło do najechania na 16-latka jadącego hulajnoga elektryczną przez przejście dla pieszych w kierunku ul. 12-Marca - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy.

Chłopak został przewieziony na obserwację do szpitala.

Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Teraz sprawą zajmą się policjanci, którzy będą bardzo dokładnie wyjaśniać wszelkie okoliczności tego zdarzenia.


Policjanci przypominają:

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

— Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

— Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

— Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

• jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,

• zachowanie szczególnej ostrożności,

• ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: ZAKAZY

Przepisy zabraniają:

• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów, (hulajnoga jest urządzeniem jednoosobowym)

• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,

• szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Hulajnoga elektryczna: konsekwencje prawne

Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. W związku z tym następują zmiany w ustawie – Kodeks wykroczeń.

• Za korzystanie podczas jazdy z telefonu , wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.

• Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł.

• Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24