27.05.2022 12:08 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak zaaranżować taras?

Materiał Partnera

Często mieszkanie w mieście ogranicza nas pod względem dostępnego metrażu, tudzież przestrzeni życiowej, którą musimy dzielić z innymi. Z tego powodu posiadanie tarasu może być prawdziwym skarbem, małą oazą spokoju i dobrego samopoczucia, w której można odpocząć od zgiełku życia i naładować rozładowane w ciągu dnia baterie. Aby to środowisko było naprawdę komfortowe, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie tarasu, zadbanie o plan projektu (ciekawe inspiracje i aranżacje tarasów na Tarasola.pl), a więc i przygotowanie każdego szczegółu – od doboru materiałów po rośliny, od podłogi po oświetlenie – aby jak najlepiej wykorzystać potencjał swojego ogrodu. Jest kilka ważnych wskazówek, o których warto pamiętać, tworząc swój nowoczesny i designerski taras.

Aranżacja tarasu - niezbędne wskazówki

Trendy zielonej i zrównoważonej architektury promują ideę ponownego połączenia nowoczesnej architektury z naturą poprzez tworzenie zielonych „przystanków”. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w aranżacjach miejskich jest taras, przestrzeń zewnętrzna, w której harmonijna równowaga między środowiskiem a człowieczeństwem, między prostotą a elegancją, może przejawiać się w innowacyjny i nowoczesny sposób.

1. Idealna osłona zapewniająca maksymalny komfort

Jeśli taras jest skierowany na południe/południowy zachód, będzie wystawiony na więcej słońca. Jednak ważne jest, aby pomyśleć o osłonie chroniącej taras, opartej o aluminiową konstrukcję i wzornictwo, które łączy praktyczność z maksymalną elegancją i możliwością dostosowania. Możesz w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i to bez żadnych ograniczeń. Z drugiej strony, jeśli taras jest skierowany na północ/północny wschód, przez większość dnia będzie zacieniony. W takim przypadku lepiej jest zaprojektować werandę na balkon, tworząc w ten sposób cieplejsze, bardziej przyjazne środowisko, które będzie chronione w miesiącach zimowych dzięki szklanym bocznym zamknięciom, zapewniając tym samym niezakłócony i piękny widok.

2. Właściwa podłoga

Kolejnym ważnym aspektem do rozważenia jest podłoga - musisz pomyśleć zarówno o estetyce, jak i funkcjonalności. Ogólnie rzecz biorąc, wybieraj materiały odporne na warunki atmosferyczne i antypoślizgowe – takie jak kamień, gres porcelanowy lub impregnowane drewno – aby stworzyć bezpieczne, wygodne środowisko, które odzwierciedla Twój ulubiony styl, od nowoczesnego i minimalistycznego po intymny i przytulający.

3. Miejska dżungla i ukwiecony taras

Poszukiwanie prostoty, harmonii i oczywiście potrzeba niekwestionowanego skupienia się na naturze. To niektóre z imperatywów nowych trendów tzw. Garden Design, aby stworzyć prawdziwą miejską „dżunglę”, nawet przy małej przestrzeni. Przede wszystkim należy ocenić nasłonecznienie tarasu, osiągane temperatury i zanieczyszczenie otoczenia, czyli warunki, które mogą wpłynąć na przetrwanie roślin. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny powinny cieszyć się zielenią przez cały rok to: kamelie, bambus, wrzos, klon japoński i aromatyczne zioła. Poradzić sobie powinny też rośliny pnące: bujne liście i kwiaty zapewnią spektakularny widok.


Czytaj również: