25.01.2022 12:00 12 WH/UM w Gdyni

Zbierają książki dla migrantów

Muzeum Emigracji w Gdyni dołączyło do zbiórki książek dla cudzoziemców przebywających w zamkniętych ośrodkach w Polsce. „Osoby te często przebywają na małej przestrzeni, bez komputerów, smartfonów i z ograniczonym dostępem do internetu. Nuda i poczucie beznadziei może mieć zły wpływ na ich zdrowie psychiczne” - informują gdyńscy urzędnicy.

W wielu ośrodkach sytuacja uchodźców jest dramatyczna. Osoby, które w Polsce chcą ubiegać się o ochronę międzynarodową, miesiącami czekają w zamknięciu na decyzję jak dalej potoczy się ich los. Osadzeni nie mogą posiadać komputerów, smartfonów, ani żadnych urządzeń z opcją nagrywania. Dostęp do internetu jest limitowany, a w wielu przypadkach bardzo utrudniony. W ośrodkach rodzinnych dzieciom brakuje podręczników i książek edukacyjnych – informuje Muzeum Emigracji w Gdyni.

Placówka dołączyła do akcji „Biblioteki bez granic”, której celem jest zebranie książek dla osób z zamkniętych ośrodków migracyjnych w Polsce.

Najbardziej pożądane są:

— książki dla dorosłych i dla dzieci w językach: kurdyjskich (kurmanji i sorani), arabskim, tureckim, dari, paszto, farsi, jak również podręczniki do nauki języków,

— książki obrazkowe dla najmłodszych,

— proste gry, np. szachy, tryktrak / backgammon, warcaby, karty, puzzle, kostki Rubika itp.

— czytniki e-booków.

Dary można przynosić do muzeum przy ul. Polskiej 1 w Gdyni. Dalej pracownicy przekażą je do ośrodków w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Czerwonym Borze, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Lesznowoli, Przemyślu i Wędrzynie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24