24.01.2022 16:00 23 AB/Pomorskie.eu

Marszałek Struk apeluje o przywrócenie środków na język kaszubski

źródło: gdansk.pl

W uchwale budżetowej na rok 2022 zmniejszono środki na nauczanie języków mniejszościowych i języka regionalnego. Oznacza to blisko 40 mln złotych mniej m.in. dla języka kaszubskiego w szkołach. Z taką decyzją nie zgadza się marszałek Mieczysław Struk, który zaapelował w tej sprawie do pomorskich posłów.

W grudniu podczas prac nad uchwałą budżetową na 2022 rok, posłowie przegłosowali poprawkę o zmniejszeniu środków przeznaczonych na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Obniżenie kwoty o blisko 40 mln zł. dotyczy także nauki języka kaszubskiego.

W 2005 roku język kaszubski został uznany za jedyny regionalny język w Polsce. Obecnie w około 400 szkołach języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tys. dzieci i młodzieży – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W styczniu senat w poprawce zawnioskował o przywrócenie kwoty tak, aby wydatki edukacyjne nie zostały obniżone. Teraz nad decyzją senatu będą głosować posłowie. W tej sprawie do pomorskich posłów zwrócił się marszałek Mieczysław Struk, który w swoim liście prosi o poparcie poprawki i prosi o przywrócenie pierwotnej kwoty.

Zwracam uwagę na negatywne konsekwencje, które przyniesie ewentualne obcięcie subwencji oświatowej dla gmin i powiatów z tytułu nauczania języka kaszubskiego. Zwracam się, zatem do Posłanek i Posłów z prośbą o poparcie poprawki Senatu RP - apeluje marszałek.

źródło: pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24