13.01.2022 14:30 12 PM/UM Gdańsk

Gdańsk: Dzięki programowi in vitro urodziło się 466 dzieci

Zdjęcie ilustracyjne/Źródło: pixabay.com

Od początku trwania miejskiego programu in vitro w Gdańsku urodziło się 466 dzieci. W samym 2021 roku z tego programu urodziło się 146 gdańszczanek i gdańszczan, w 2022 przyjdą na świat kolejni mali mieszkańcy.

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części.

Pierwszy moduł - edukacyjny - skierowany jest głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a skorzystanie z niego jest nieobowiązkowe. Nie jest też on w żaden sposób powiązany z korzystaniem z pozostałych modułów, a udział w zajęciach dla osób niepełnoletnich wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych – informuje gdański magistrat.

Drugi moduł - dotyczy wsparcia psychologicznego i adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów - medyczny, obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.

466 małych istot, które przyszły na świat, to szczęście dla osób, które dzięki miejskiemu programowi było stać, żeby poddać się zabiegowi in vitro, to tyle samo często trudnych historii starania się o potomstwo. Program jest finansowany od 2017 roku, od kiedy zlikwidowano finansowanie państwowego programu in vitro - mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska.

Z modułu medycznego skorzystać mogą gdańszczanki i gdańszczanie, małżeństwa oraz pary nieformalne, którzy mieszkają w mieście od minimum roku oraz opłacają tu podatki. Warunkiem medycznym kwalifikacji do tego modułu jest wiek kobiety, określony w przedziale 20-40 lat (warunkowo do 42 lat). W ramach modułu możliwe jest również zabezpieczenie materiału genetycznego dla osób od 18. roku życia w związku z chorobą, której leczenie może wymagać zastosowania procedur gonadotoksycznych.

W 2020 roku uchwałą Rady Miasta Gdańska Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska został przedłużony do 2025 roku. Poszczególne moduły programu będą kontynuowane przez najbliższe lata, a ich łączny koszt szacowany jest na 8,6 mln złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24