15.12.2021 17:00 9 AB/TTM

Blisko tysiąc uczestników czytało po kaszubsku w 'Méster Bëlnégò Czëtaniô'

Fot.TTM

Przedstawiciele 11 powiatów wzięli udział w regionalnym konkursie „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. W sumie w eliminacjach wystąpiło tysiąc osób, natomiast do wielkiego finału zakwalifikowało się ponad stu uczestników.

Finał konkursu odbył się w piątek (10 grudnia) w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Finaliści rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych. „Méster Bëlnégò Czëtaniô” organizowany jest od lat, a z roku na rok zainteresowanie konkursem rośnie.

Ponad tysiąc uczestników zgłosiło się do wszystkich eliminacji, w finale jest ich ponad setka. Bardzo się cieszę, że zainteresowanie kaszubszczyzną jest coraz większe, że dzieci pięknie mówią i czytają. Coraz młodsze dzieci bardzo chętnie uczą się tego języka, są nim zafascynowane - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Dzieci ze szkół mierzyły się z różnymi kaszubskimi tekstami. W kategoriach szkolnych zwyciężali: Julia Dułak, Nicole Piątek, Aniela Makurat i Marta Kujach.

Celem jest propagowanie literatury i zachęcanie do czytania w języku kaszubskim. Wydaje mi się że tak naprawdę w całej historii ruchu kaszubskiego nigdy tak wiele osób nie potrafiło czytać po kaszubsku. Dzisiaj widać pracę nauczycieli w szkołach, widać, że dzieci i młodzież chętniej czytają po kaszubsku i dają sobie z tym radę - mówi Dariusz Majkowski, koordynator konkursu.

W konkursie czytali także dorośli. W tej kategorii wystartowało 13 uczestników, a dla najlepszych z nich ufundowano nagrody pieniężne.

Więcej zdjęć z wydarzenia można zobaczyć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24