14.12.2021 13:30 0 PM/UM Gdynia

Nowe nabrzeże w gdyńskim porcie już gotowe

fot. mat. prasowe Portu Gdynia / archiwum

Jeden z terminali przeładunkowych prowadzących swoją działalność na terenie gdyńskiego portu już w przyszłym roku będzie mógł przyjmować ponad 360-metrowe jednostki. Nabrzeże Bułgarskie przeszło przebudowę i razem z pogłębieniem akwenu pozwoli na obsługę w GCT większych statków niż do tej pory.

Jeden z terminali przeładunkowych prowadzących swoją działalność na terenie gdyńskiego portu dopiął swoją kosztowną inwestycję, która rozpoczęła się jeszcze pod koniec 2019 roku.

To świetny dowód na to, że sytuacja związana z pandemią i gospodarczy kryzys omija porty, gdzie praca wre. W końcu zmiany, na które postawiło Hutchison Ports Gdynia mają przede wszystkim pozwolić na wrzucenie przysłowiowego „wyższego biegu” - już od przyszłego roku GCT przyjmie dzięki temu jednostki o największych dopuszczalnych w Porcie Gdynia gabarytach. Oznacza to, że terminal przy ul. Energetyków obsłuży statki o zdecydowanie większym tonażu i długości sięgającej do 367 metrów – informuje gdyński urząd miasta.

Inwestycja obejmowała m.in. przebudowę 84,6 metra Nabrzeża Bułgarskiego, przebudowę jego linii cumowniczo-odbojowej i pogłębienie akwenu do głębokości 13,5 metra. Docelowa głębokość ma natomiast sięgać nawet 15,5 metra – podobnie, jak w przypadku szerszych planów inwestycyjnych samego Portu Gdynia, które zakładają pogłębienie do 16 metrów.

W ramach prac na terenie terminala udało się także poprawić warunki dla suwnic nabrzeżowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24