02.12.2021 11:00 25 PM/Szpitale Pomorskie

Coraz więcej dzieci w szpitalach z powodu COVID-19

Fot. archiwum

„Szczepcie dzieci, ale także sami przyjmijcie szczepionkę przeciw covid-19, by nie narażać najmłodszych, którzy nie mogą być zaszczepieni” – apelują lekarze ze Szpitali Pomorskich. Obecnie w gdańskim szpitalu widać wzrost zachorowań na COVID-19 wśród dzieci.

Od początku pandemii w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przebywało łącznie 174 dzieci zakażonych na COVID-19.

Dzisiaj jest ich na oddziale 14 w tym najmłodsze nie ma jeszcze miesiąca, a najstarsze ma 14 lat – czytamy na Facebooku Szpitali Pomorskich.

Wirus, który w tej chwili dominuje w Polsce to jest wirus SARS-CoV-2 mutacja delta. Według pediatrów jest on na pewno bardziej zaraźliwy niż poprzednie mutacje i przy tej mutacji dzieci częściej chorują objawowo.

W poprzednich mutacjach dzieci chorowały głównie bezobjawowo i później występowały zespoły pocovidowe, typu PIMS. W tej chwili obserwujemy, ze jest dużo dzieci chorych objawowo. W ciągu tygodnia w SOR-ze pediatrycznym diagnozujemy 1-2 dzieci dziennie, które są dodatnie w badaniu w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Są to dzieci w różnych grupach wiekowych miesięczne czy 12-letnie. Dzieci 12-letnie oczywiście nie zaszczepione, a rodzice dzieci młodszych, które nie mogą być zaszczepione, niestety też są niezaszczepieni - wyjaśnia Adam Hermann, ordynator oddziału pediatrii wejherowskiego szpitala.

Szpitale Pomorskie wystosowały w czwartek (2 grudnia) apel do rodziców i opiekunów: „szczepcie dzieci, ale także sami przyjmijcie szczepionkę przeciw COVID-19, by nie narażać najmłodszych, którzy nie mogą być zaszczepieni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24