27.11.2021 13:23 0 Materiał partnera

Kiedy może przydać się inhalator dla dziecka?

Inhalacja to zbieg o wszechstronnym zastosowaniu. Wykonywane na różne sposoby wziewy czy parówki u dziecka sprawdzą się w leczeniu niedrożności nosa i zatok oraz w profilaktyce suchości gardła. Są one też pomocne na niektóre choroby przewlekłe płuc i alergie.

Kiedy warto wykonywać inhalacje?

Inhalacja, zwane też wziewaniem, to rodzaj zabiegu medycznego, którego istotą jest wdychanie pary wodnej, gazowej formy leku lub innych aerozoli o działaniu leczniczym. Można ją wykonywać bezpośrednio z wrzącego płynu, np. pochylając się nad naczyniem wypełnionym cieczą, z którego ulatniające się związki docierają do błoń śluzowych i zatok górnych dróg oddechowych. To ponadczasowa metoda, zwana parówką, stosowana szczególnie w celu udrożnienia nosa i złagodzenia chrypki.

Alternatywnym sposobem są inhalatory dla dzieci. Urządzenia dzięki kompaktowej formie sprawdzają się nie tylko w warunkach domowych, a niektóre modele mogą służyć również do nebulizacji. Inhalacje są wskazane przede wszystkim do leczenia objawowego dolegliwości powstałych w trakcie przeziębienia. Mogą też pomóc odciążyć układ oddechowy i ułatwić oddychanie w przebiegu niektórych chorób przewlekłych na tle pulmonologicznymi, takich jak zapalenie oskrzeli i płuc, POChP, astma i mukowiscydoza. Zabiegi sprawdzają się również w stanach zapalnych ucha i w wypadku alergii wywołujących nieżyt nosa i duszności. Wziewy można stosować również profilaktycznie, np. w sezonie grzewczym, gdy powietrze w domu szybko ulega wysuszeniu i sprzyja powstawaniu podrażnień błon śluzowych, ale także latem podczas upałów. Dzięki nim można doraźnie złagodzić objawy związane z daleką podróżą w klimatyzowanym aucie lub po powrocie z gorących wakacji. Ich stosowanie jest szczególnie polecane dla dzieci narażonych na kontakt ze smogiem, spalinami czy z dymem papierosowym.

Rodzaje inhalacji domowych

Inhalacje w wielu sytuacjach stanowią alternatywną metodę dla niektórych doustnych farmaceutyków, np. o działaniu rozrzedzającym zalegającą w płucach czy zatokach wydzielinę, a dodatkowo nie narażają układu pokarmowego na skutki uboczne. Dzięki temu mogą z nich korzystać dzieci w każdym wieku. Efekt odblokowania nosa czy redukcji nieprzyjemnego pieczenia w gardle można uzyskać w domowych warunkach na wiele sposobów. Oprócz parówki wzbogacanej olejkami eterycznymi, ziołami czy solami, która przeznaczona jest raczej dla starszaków potrafiących usiedzieć w jednym miejscu przez określony czas, uznaniem cieszą się kąpiele. To polecana metoda dla niemowląt oraz niespokojnych dzieci. Do zabiegu można wykorzystać surowce takie same jak przy parówce, np. olejek eukaliptusowy lub sól fizjologiczną.

Kąpiel stanowi mniej inwazyjny rodzaj inhalacji ze względu na tempo i powierzchnię parowania wody, ale dzięki temu maluch dodatkowo może rozgrzać całe ciało, co korzystnie wpłynie na jego organizm przed snem. Po zakończeniu kąpieli zaparowana łazienka może posłużyć jako sauna. Wystarczy po niej pochodzić i swobodnie oddychać.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24