26.04.2024 12:30 23 PM

Będą protestować przeciwko elektrowni jądrowej

Fot. Archiwum / Wiesław Woźniak/Bałtyckie SOS

Przeciwnicy elektrowni jądrowej na terenie gminy Choczewo zapowiedzieli protest. Tym razem będzie to przejazd autami. Przypomnijmy, że zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej prace budowlane mają rozpocząć się w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku.

Na terenie gminy Choczewo i okolic działają stowarzyszenia i grupy sprzeciwiające się powstaniu elektrowni atomowej w preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Organizują protesty, podczas których informują mieszkańców, a także turystów o zagrożeniach jakie niesie za sobą budowa atomówki.

Akcja protestacyjna ma odbyć się w czwartek (2 maja) w godzinach od 10:00 do 15:00.

O godzinie 10:00 spotykamy się w Stilo na lewo przed mostem na parkingu. Tworzymy kolumnę samochodów, banerujemy je. Po udzielonym instruktarzu dla kierowców o godzinie 11:00 ruszamy. Trasa przejazdu Stilo - Słajszewo - Biebrowo - Jackowo - Kurowo - Choczewo - Kopalino - Lubiatowo parking przy plaży. Droga powrotna - Lubiatowo - Choczewo – Stilo – informuje Wiesław Woźniak z Bałtyckiego SOS.

Wcześniej protestujący blokowali drogi między innymi w Choczewie.

Preferowana lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni atomowej to Lubiatowo-Kopalino. Budowa pierwszego bloku potrwa około 10 lat. Pierwsza faza budowy obejmuje etap prac przygotowawczych - 3 lata , budowy - 6 lat, rozruchu - 1 rok. Budowie będą towarzyszyły też inwestycje towarzyszące – drogi, hotele, infrastruktura kolejowa.

W miejscu, gdzie ma powstać elektrownia jądrowa wycięto w ciągu ostatnich miesięcy 40 hektarów lasu. Wiadomo już także, że w maju rozpoczną się badania geologiczne w ramach procesu projektowania elektrowni jądrowej.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...