21.04.2024 21:00 74 ab wybory

Wybory samorządowe 2024 - II tura. Relacja na żywo

fot. Karina Labuda

W niedzielę, 21 kwietnia 2024 r., rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Głosowanie potrwa do godz. 21.

NIEOFICJALNE WYNIKI WYBORÓW W POWIECIE WEJHEROWSKIM I PUCKIM

— Wejherowo - Krzysztof Hildebrandt

— Reda - Mateusz Richert

— Luzino - Jarosław Wejer

— Gmina Choczewo - Jarosław Bach

— Gmina Szemud - Ryszard Kalkowski

— Gmina Łęczyce - Piotr Wittbrodt

— Gmina Puck - Marcin Nikrant

— Gmina Kosakowo - Eunika Niemc

— Jastarnia - Bartosz Selin

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 22:20

Nieoficjalnie: W Luzinie wybory na wójta wygrywa Jarosław Wejer.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 22:20

Nieoficjalnie: W Redzie na prowadzeniu Mateusz Richert.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 22:15

Nieoficjalnie: W gminie Kosakowo wybory na wójta wygrywa Eunika Niemc.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 22:15

Nieoficjalnie: W gminie Puck wybory na wójta wygrywa Marcin Nikrant.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 22:10

Nieoficjalnie: W gminie Choczewo wybory na wójta wygrywa Jarosław Bach.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 22:00

Nieoficjalnie: W Łęczycach wygrywa Piotr Wittbrodt.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 21.50

Nieoficjalnie: W Wejherowie II turę wyborów wygrywa Krzysztof Hildebrandt.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 21.50

Nieoficjalnie - Jastarnia wybory wygrywa Bartosz Selin - 936 głosów, Tyberiusz Narkowicz - 746 głosów.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 21.40

Nieoficjalnie - Wejherowo: Krzysztof Hildebrandt wygrywa na Osiedlu Kaszubskim.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 21.30

Wyniki z 10 komisji w Gdyni - na prowadzeniu Aleksandra Kosiorek.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 21.00

Zakończyło się głosowanie. Czekamy na doniesienia z poszczególnych komisji wyborczych w naszym regionie oraz na komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 18.50

Podczas trzeciej konferencji prasowej wiceprzewodniczący PKW powiedział, że nie odnotowano żadnych przestępstw związanych z wyborami (w stosunku do danych przedstawionych na poprzedniej konferencji).

Natomiast popełniono 25 wykroczeń, z czego 22 dotyczyły ciszy wyborczej. Łącznie od początku działań odnotowano 106 przestępstw i wykroczeń – mówi Wojciech Sych, zastępca przewodniczącego PKW.

Wybory samorządowe na Pomorzu, godz. 18.40

Trwa trzecia konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Przewodniczący PKW przedstawił aktualne dane dotyczące frekwencji w wyborach samorządowych.

Na podstawie danych otrzymanych od wszystkich stałych 11 099 obwodowych komisji wyborczych wg stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału wyniosła 12 017 272. Łącznie wydano karty do głosowania 3 986 285 osobom uprawnionym, co stanowi 33,17 procent w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach – powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Natomiast frekwencja na Pomorzu jak na razie wynosi 32,74 proc. - wydano 233 412 kart.

Wybory samorządowe na Pomorzu: II tura wyborów, godz. 15:00

Z kamerą udaliśmy się także do Redy, by zobaczyć jak przebiega tam głosowanie. Frekwencja w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 na godz. 15 wynosi 24,1 proc.

W porównaniu do pierwszej tury, teraz frekwencja jest mniejsza. Jak na razie wszystko przebiega bardzo spokojnie. Nie było żadnych incydentów – mówi Małgorzata Weber, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Redzie.

Wybory samorządowe na Pomorzu: II tura wyborów, godz. 14:10

Przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 15 w gminie Puck (Szkoła Podstawowa w Darzlubiu) poinformowała, że frekwencja na godzinę 13:55 wynosi 23,2 procenta.

Wybory samorządowe na Pomorzu: II tura wyborów, godz. 14:00

W województwie pomorskim w godzinach porannych doszło incydentu związanego z wyborami. Przewodnicząca jednej z komisji wyborczych powiadomiła o zakłóceniu pracy komisji przez jednego z jej członków.

Został poddany badaniu na zawartość alkoholu. Wynik zaskakujący, bo 0,04 mg/l. Policja zdecydowała się również na pobranie od mężczyzny krwi do badań mających sprawdzić czy nie jest pod wpływem narkotyków. Ta osoba jako jedyna, od początku działań, została zatrzymana – mówi Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Wybory samorządowe na Pomorzu: II tura wyborów, godz. 13:45

Za nami druga konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej, która odbyła się o godz. 13.30. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podał informacje dotyczące frekwencji w wyborach samorządowych.

Na podstawie danych otrzymanych od 11099 obwodowych komisji wyborczych (co stanowi 100 procent), wg stanu na godz. 12, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach (tj. liczba osób ujęta w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane) wyniosła 12 017 627. Łącznie wydano karty do głosowania 1 554 381 osobom uprawnionym, co stanowi 12,93 procent (w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach) – powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Podczas drugiej konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, powiedział, że odnotowano niewielki wzrost incydentów po godz. 10. Ogólnie wybory przebiegają dość spokojnie.

W ciągu czterech godzin wzrost podejrzenia popełnienia przestępstw i wykroczeń to tylko sześć przypadków. Łącznie odnotowano 82 zdarzenia – dodał Marciniak.

Wybory samorządowe na Pomorzu: II tura wyborów, godz. 13:00

Frekwencja w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 12 w Wejherowie na godz. 13 wynosi 18 procent. Głosowanie jak na razie przebiega bardzo spokojnie.

Mamy nadzieję, że po południu zwiększy się stan wyborców. Widać po tendencji, bowiem frekwencja po godz. 12 wzrosła prawie dwukrotnie. Jak na razie zauważyliśmy, że jest ona jednak mniejsza w porównaniu do I tury – mówi Patrycja Stenka, zastępca przewodniczącego Obwodowej Komisji Wyborczej nr 12 w Wejherowie.

Wybory samorządowe na Pomorzu: II tura wyborów, godz. 10:15

Za nami pierwsza konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej, która odbyła się po godz. 10. Głosowanie odbywa się w 11 099 stałych obwodach głosowania i 789 odrębnych. Liczba wyborców w drugiej turze wynosi ponad 12 mln osób.

Po dwóch tygodniach mamy dzisiaj ponownie święto demokracji lokalnej. O godz. 7 rozpoczęło się ponowne głosowanie w wyborach samorządowych w 748 gminach i miastach. Odbywają się wybory prezydenta, burmistrza i wójta w tych miejscach, w których żaden z kandydatów dwa tygodnie temu nie otrzymał więcej niż połowy ważnych głosów – mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Jak dodaje przewodniczący PKW, głosowanie przebiega w nadzwyczaj spokojnej atmosferze. Jednak jak zwykle zdarzają się incydenty związane z wyborami.

Od początku działań zabezpieczających doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń – dodaje Marciniak.

Wybory samorządowe na Pomorzu: II tura wyborów, godz. 07:00

W drugiej turze wyborów samorządowych 2024 wybierzemy 748 prezydentów, wójtów i burmistrzów. Utworzono prawie 12 tys. obwodów głosowania.

Druga tura w powiecie wejherowskim odbywa się w Wejherowie oraz Redzie, a także gminach: Luzino, Choczewo, Łęczyce, Szemud. Natomiast w powiecie puckim mieszkańcy głosują w gminach: Kosakowo, Puck oraz w Jastarni.

Dogrywka w wyborach na prezydenta potrzebna była także w Gdyni, gdzie po 26 latach dojdzie do zmiany włodarza. Szczegółowo o drugiej turze pisaliśmy wcześniej: Wybory samorządowe 2024. W tych gminach na Nordzie odbędzie się druga tura.

Cisza wyborcza obowiązuje do końca głosowania. Za jej złamanie grozi wysoka grzywna (nawet do mln zł). W tym czasie zakazane jest publikowanie sondaży, czy agitowanie na rzecz kandydatów i list.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...