26.11.2021 15:12 0 PM/ Muzeum PiKK-P

Odszedł kaszubski artysta - Andrzej Arendt

Fot. Muzeum PiMK-P

W nocy z czwartku na piątek (25/26 listopada) zmarł Andrzej Arendt, artysta plastyk, grafik, rzeźbiarz, wieloletni dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wejherowie oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Wejherowie.

Jesteśmy dumni, że udało nam się wspólnie zrealizować wiele ciekawych projektów. W 2015 r. Muzeum zorganizowało rzeźbiarzowi benefis oraz wystawę podsumowującą jego dorobek artystyczny i pedagogiczny. Artysta został także bohaterem pierwszego filmu dokumentalnego w reżyserii Daniela Zaputowicza, otwierającego cykl „Stolemowie kaszubscy”, który Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie zrealizowało w 2017 roku – czytamy na stronie Muzeum Piśmiennictwa i Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W rozmowie ze mną w 2015 roku dla „Pomeranii” powiedział: „Uważam, że każda postawa twórcza, a tym bardziej praca pomaga w życiu. Szczególnie w trudnych okresach naszego krótkiego bytowania na ziemi. Warto, by oprócz wspomnień pozostawić po sobie coś więcej”. I pozostawił naprawdę wiele wspaniałych dzieł – napisał na swoim Facebooku kaszubski poeta i prozaik Stanisław Janke.

Andrzej Arendt był artystą inspirującym się tradycyjną kaszubską sztuką ludową. Urodził się 4 kwietnia 1953 r. w Wejherowie. Pierwszym etapem jego artystycznej edukacji była nauka pod bacznym okiem znanej regionalistki i artystki zajmującej się kaszubską sztuką ludową - Otylii Szczukowskiej (1900-1974), która założyła w 1967 r. nieformalną szkółkę rzeźbiarską skupiającą utalentowaną młodzież. Jej silny wpływ ukształtował dalszą drogę artystyczną twórcy, który pozostał wierny swej mistrzyni i mentorce.

W 1981 r. rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale kształcenia artystycznego. Jego talent został zauważony przez Izabelę Trojanowską, wybitną dziennikarkę związaną z Pomorzem i Kaszubami, inicjatorkę konkursu dla młodych twórców pt. „Ludowe talenty”, która zwracała uwagę na urzekającą prostotę jego prac.

Od 1986 do 2007r. Andrzej Arendt był dyrektorem Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wejherowie. Twórca był także aktywnym działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, był przez kilka lat był również prezesem oddziału ZKP w Wejherowie.

Andrzej Arendt był twórcą wielu tablic pamiątkowych i pomników poświęconych zasłużonym dla Kaszub postaciom i wydarzeniom m. in. poecie ks. Leonowi Heyce (Nowy Dwór Wejherowski, Kielno), Aleksandrowi Labudzie (Tłuczewo), Alicji Kotowskiej (Wejherowo, Piaśnica). Artysta w sposób szczególny włączył się w upamiętnienie tragicznych wydarzeń w Piaśnicy umieszczając tam swoje prace (rzeźba Bł. Alicji Kotowskiej, Kapliczka z Chrystusem Frasobliwym).

Szczególnym zaszczytem i uznaniem jako twórcy był udział artysty w monumentalnym dziele Ołtarza Papieskiego z hipodromu w Sopocie w 1999 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Trójmiasta, gdzie zaprezentował dwie swoje rzeźby: św. Franciszka i św. Ottona.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24