06.10.2021 15:45 14 Mieszko Weltrowski/PM

Czwarta fala nabiera tempa. Na Pomorzu stabilnie

Fot. Marek Trybański/TTM

Czwarta fala pandemii koronawirusa w naszym kraju zaczyna się rozpędzać. W środę (6 października) przekroczona została liczba 2 tys. nowych przypadków jednego dnia. Na Pomorzu jak na razie sytuacja wydaje się stabilna.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dzisiaj wystąpienie 2085 nowych przypadków zachorowań na Covid-19, czyli o około 70 proc. więcej niż przed tygodniem. Oznacza to, że czwarta fala nabiera tempa tym bardziej, że to jedynie około 150 przypadków mniej, niż tego samego dnia przed rokiem.

Na terenie naszego powiatu wzrost zachorowań jest, ale absolutnie nie daje się go porównać ze wzrostem, który był podczas trzeciej fali. Jest on znacznie łagodniejszy – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

Lekarze przyczyny tego dopatrują w bardzo dużej ilości osób zaszczepionych na Pomorzu w porównaniu z regionami, w których obecnie dochodzi do największej ilości zakażeń.

Mamy przykłady w naszym szpitalu, że pojedyncze osoby zaszczepione w badaniach miały dodatni wynik, czyli przechodziły Covid-19, ale przechodziły go bardzo lekko i nie musiały być hospitalizowane - wyjaśnia Adam Hermann, ordynator Oddziału Pediatrii wejherowskiego szpitala.

Obserwujemy równolegle wzrost zachorowalności na przeziębienia, które mają podobne objawy jak początek zachorowania na SARS-CoV-2, czyli gorączka, złe samopoczucie, ból gardła, czasami dominują objawy z przewodu pokarmowego, czasami z układu oddechowego - dodaje Andrzej Zieleniewski.

Fot. Marek Trybański/TTM

Coraz częściej również słychać o objawach choroby pocovidowej, która występuje u dzieci.

Zaczynają się pojawiać pojedyncze PIMS-y, co będzie dalej to się okaże. Zachęcam rodziców dzieci, które mają więcej niż 12 lat, żeby je zaszczepić, bo z jednej strony możemy uniknąć powikłania pocovidowego w postaci PIMS-u, a z drugiej strony dzieci nie będą też pomiędzy sobą przenosiły zakażeń - zaznacza Adam Hermann, ordynator Oddziału Pediatrii wejherowskiego szpitala.

Łącznie na Pomorzu w szpitalu zakaźnych przebywają 63 osoby chore na Covid-19, z czego dwie podłączone są do respiratora.

Fot. Marek Trybański/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24