Auto najpopularniejszym środkiem transportu

środa, 22 września 2021
Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: pixabay.pl
Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: pixabay.pl

Ścieżek rowerowych przybywa, a rowerów jest mniej, oprócz tego spadła liczba pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji - auta nadal są bardzo popularnym środkiem transportu. Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dla województwa pomorskiego dotyczące korzystania z różnych środków transportu.

img
Urząd Statystyczny w Gdańsku

Urząd Statystyczny przeanalizował, jakim środkiem lokomocji Polacy najczęściej podróżują i okazuje się, że w ostatniej dekadzie liczba aut wzrosła z 59,5 proc. w 2010 r. do 71,4 proc. w 2020 r. Zastanawiające jest to, że pomimo wielu kampanii promujących korzystanie z jednośladów i działań ekologicznych, zmniejszyła się liczba rowerów. Dla porównania w 2010 r. było ich prawie 64 proc., a w 2020 r. o 3 proc. mniej - czytamy na stronie pomorskie.eu.

Biorąc pod uwagę liczbę kilometrów ścieżek rowerowych przypadających na 10 tys. mieszkańców to w 2020 r., najlepsza sytuacja była w województwie lubuskim. Wskaźnik ten wynosił tam prawie 7,1 km. Dla porównania średnia dla Polski to niewiele ponad 4,5 km. Zdecydowanie powyżej średniej plasują się: Pomorze (6,3 km).

img
Urząd Statystyczny w Gdańsku

Warunki dla rowerzystów w naszym województwie poprawiają się od kilku lat. W 2011 r. mieli oni do dyspozycji zaledwie 495 km tras, a w 2020 r. aż 1479 km. To prawie trzykrotny wzrost. Miłośnicy jednośladów najlepsze warunki mają w Gdańsku (203 km), powiatach: chojnickim (196 km), puckim (116,4 km), powiat wejherowski (73 km) plasuje się na siódmym miejscu. Najmniej tras rowerowych jest w powiecie nowodworskim (19,2 km), Sopocie (22,3 km).

img
Urząd Statystyczny w Gdańsku
img
Urząd Statystyczny w Gdańsku

Jeżeli chodzi o transport publiczny to Urząd Statystyczny w Gdańsku brał pod uwagę tramwaje, autobusy i trolejbusy. Zarówno w Polsce, jak i na Pomorzu spadła liczba pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji. Dla porównania w Polsce w 2010 r. było prawie 3905 mln pasażerów, a już w 2020 r. – prawie 2271 mln. Podobnie sytuacja wyglądała w naszym województwie. W 2010 r. z komunikacji skorzystało ponad 303 mln osób, a w 2020 r. 192,5 mln.

img
Urząd Statystyczny w Gdańsku

Dzień bez Samochodu co roku przypada 22 września, a od 16 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Inicjatywy mają wspomóc proekologiczne idee i ochronę klimatu. Kierowcy w tym czasie zachęcani są do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Wypadek dostawczaka i motocykla. Dwie osoby trafiły do szpitala
środa, 24 czerwca 2026

Wypadek dostawczaka i motocykla. Dwie osoby trafiły do szpitala

Na Trasie Kaszubskiej zderzyło się kilka samochodów. Policja podała przyczynę
środa, 24 czerwca 2026

Na Trasie Kaszubskiej zderzyło się kilka samochodów. Policja podała przyczynę

Zakaz noszenia broni. Resort: "Konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa"
Ważne
środa, 24 czerwca 2026 1

Zakaz noszenia broni. Resort: "Konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa"

Truskawka Kaszubska rusza na podbój lotniska i… przestworzy
wtorek, 23 czerwca 2026

Truskawka Kaszubska rusza na podbój lotniska i… przestworzy

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny
wtorek, 23 czerwca 2026

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium
wtorek, 23 czerwca 2026 2

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci
Od czytelników
wtorek, 23 czerwca 2026 1

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie
wtorek, 23 czerwca 2026

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem
wtorek, 23 czerwca 2026

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026
wtorek, 23 czerwca 2026 5

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →