20.09.2021 10:00 6 EWA

100 miast, 20 tysięcy kilometrów - zobacz pociąg 'Łączący Europę'

materiał prasowy/ źródło: pomorskie.eu

Do Gdańska zawitał pociąg „Łączący Europę”. W poniedziałek (20 września) na Pomorze dotrze pojazd kolejowy, który odwiedzi 100 miast w 26 krajach Europy. Pociąg zatrzyma się o 16.20 , a w dalszą podróż wyruszy następnego dnia o 17.35, w tym czasie będzie można go zwiedzić i obejrzeć skład podczas postoju na Międzynarodowych Targach Gdańskich Amberexpo.

"Connecting Europe Express" to inicjatywa Komisji Europejskiej z okazji trwającego Europejskiego Roku Kolei i ma na celu zachęcić do tego by stała się ona środkiem transportu wybieranym przez pasażerów jak i przedsiębiorców oraz ukazać potencjał rozwoju kolei i promować ją jako bezpieczny środek transportu.

Pociąg „Łączący Europę” w sumie przejedzie około 20 tysięcy kilometrów, odwiedzi 100 miast w 26 krajach Europy. W trasę wyruszył już 2 września z Lizbony. W Polsce oprócz Gdańska zawita w Krakowie, Warszawie i Białymstoku. A koniec podróży ma się odbyć 7 października w Paryżu. Pociąg można zwiedzać, w dwóch wagonach znajduję wystawy poświęcone nowym technologiom i innowacjom, zobaczyć można też wagon alpejski z przeszklonym dachem.

materiał prasowy materiał prasowy materiał prasowy materiał prasowy materiał prasowy

Aby podróż pociągu mogła odbyć się z powodzeniem, na sukces pracuje wielu specjalistów, np. osoby pracujące nad manewrami i ruchami taboru kolejowego, czy tormistrza, który sprawuje nadzór nas stanem nawierzchni torów, podłoża, czy nad wykonaniem napraw. Ekspres przemierzający Europę będzie musiał się zmierzyć z trzema rożnymi rodzajami torów.

Unia Europejska zakłada, ze branża kolejowa będzie się stale rozwijać nie tylko pod względem infrastruktury ale i tworzenia miejsc pracy. Według Barometrów zawodów na 2021 – deficyt maszynistów widoczny jest w powiecie puckim, malborskim i gdańskim, czasem brakuje również pracowników obsługi ruchu szynowego. W branży kolejowej jest co raz więcej pracowników w wieku 50+ co oznacza, ze będzie z czasem rosła potrzeba zatrudniania nowej kadry pracowniczej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24