19.09.2021 18:22 2 Kwt

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego i gminy Linia razem świętowali dożynki

fot. TTM

W niedzielę (19 września) w Strzepczu zostały zorganizowane powiatowo-gminne dożynki.

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W trakcie wydarzenia rolnicy dziękują za plony i proszą o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszą różne praktyki i zwyczaje związane na przykład z tworzeniem wieńców.

Tegoroczne dożynki w gminie Linia odbyły się w Strzepczu.

Dożynki to jest czas radosny, czas podziękowania za plony, za zbiory, podziękowania rolnikom za ich trudną i ciężką pracę. Podziękowania nie tylko rolnikom, sadownikom, ale wszystkim którzy pracują w ziemi, bo ta ziemia to jest ich utrzymanie. Oni nie tylko pracują dla siebie, ale całej społeczności. Za to im dzisiaj dziękujemy, za ich trudną i ciężką pracę i za to że szanują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom, aby to rolnictwo dalej utrzymać. W gminie Linia mieszkają rodziny wielopokoleniowe, które pracują na roli i dalej chcą pracować – wyjaśnia Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej za plony w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego.

Jestem dumna z mieszkańców gminy, sołtysów, rad sołeckich. Czują się oni gospodarzami dzisiejszych dożynek. W gminie jest mnóstwo witaczy z tej okazji, pięknie przygotowana msza. Całe sołectwa włączyły się w to wydarzenie, są tu stoiska sołectw – mówi Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia.

W programie znalazły się koncerty Gminnej Orkiestry Dętej z Linii, zespołu Pieśni i Tańca Kaszëbskô Rodzëzna oraz popularnej gwiazdy disco polo - Markusa P. Uczestnicy dożynek mogli także gotować razem z uczestniczką Masterchefa Sylwią Garską-Chmarycz.

Gmina Linia wygrała konkurs gminny i powiatowy wieńców dożynkowych.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24