28.07.2021 17:00 2 NW/Port w Gdyni

Zakończyła się budowa Publicznego Terminala Promowego w Gdyni

Źródło: Port w Gdyni

Dobiegła końca realizacja jednej z największych inwestycji w gdyńskim porcie. Odebrano Publiczny Terminal Promowy z rampą ro-ro. Odbyło się już pierwsze testowe cumowanie promu Stena Line.

Zakończyły się prace związane z budową Publicznego Terminala Promowego, trwają jeszcze odbiory techniczne. Nowy terminal dostosowano do obsługi promów o długości 240 m – o jedną trzecią dłuższych niż obecne jednostki Stena Line, które cumują przy starym terminalu.

Możliwość przyjmowania dłuższych promów to dopasowanie się do uwarunkowań rynku bałtyckiego.  Przy nowym terminalu będą cumować promy o różnej długości realizujące połączenia Stena Line oraz Polferries Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W poniedziałek 19 lipca przeprowadzono próbne cumowanie promu Stena Spirit o długości 176 m należącego do Stena Line. Odbiory techniczne będą trwać przez najbliższe tygodnie – informuje Zarząd Morskiego Portu w Gdyni.

Otwarcie nowego terminalu zaplanowano na 23 września, co zbiega się z uroczystością 99. rocznicy uchwalenia przez sejm ustawy o budowie portu w Gdyni.

PTP w gdyńskim porcie zrealizowany jest zgodnie z ideą „Green Port”, której wyrazem jest zastosowane przyłącze elektryczne. Korzystać z niego będą promy cumujące przy terminalu. Jak podaje Port w Gdyni, wykorzystanie energii elektrycznej z lądu eliminuje emisję spalin, drgania i hałas wytwarzane przez generatory na promie. Zmniejsza się dzięki temu negatywny wpływ transportu promowego na środowisko, jego oddziaływanie na centrum miasta.

Wartość inwestycji to ok. 292 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 116,8 mln zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24