28.07.2021 10:16 0 NW/Port Lotniczy w Gdańsku

Ptaki nie będą zagrażać operacjom lotniczym

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

Port Lotniczy w Gdańsku testuje prototypowe urządzenie do odstraszania ptaków. System monitorowania ma zminimalizować zagrożenie potencjalnych kolizji ptaków z samolotami i zwiększyć bezpieczeństwo operacji lotniczych.

Obecnie na gdańskim lotnisku znajduje się jedno urządzenie odstraszające ptaki. Stoi ono w miejscu uznanym przez służby lotniskowe za newralgiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa operacji lotniczych, gdzie obserwowana jest duża aktywność ptaków.

Testowane jest kolejne urządzenie, które wkrótce ma pojawić się na terenie lotniska.

System składa się z zestawu kamer do detekcji i lokalizacji ptaków oraz dedykowanego modułu odstraszaczy. Jedno urządzenie jest w stanie wykryć duże ptaki z odległości ponad 500 metrów. Detektor można dowolnie rozmieszczać w okolicy pasa startowego, tak aby monitorować najbardziej newralgiczne miejsca - czytamy na stronie lotniska.

Docelowo na lotnisko wielkości gdańskiego portu powinno być około 6-8 detektorów.

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

Dźwięki odstraszające ptaki dobrane zostały przez eksperta do spraw ornitologii i można je dowolnie modyfikować. Urządzenie monitoruje ptaki od świtu do zmierzchu. Specjalny system detekcji umożliwia oszacowanie trasy przelotu ptaka i określenie jego wielkości. W przypadku wykrycia ptaka system w czasie rzeczywistym wysyła informację wraz ze zdjęciem oraz jego lokalizację do służb lotniskowych.

Pracownicy odpowiedzialni za monitoring terenu lotniska, na tej podstawie mogą podjąć decyzję o ewentualnym włączeniu odstraszy lub wstrzymaniu startu samolotu do czasu opuszczenia przez ptaki danej strefy.

Obecnie ptaki przelatujące nad terenem lotniska, szczególnie w strefach, gdzie operują samoloty, stanowią zagrożenie dla operacji lotniczych. Urządzenie monitorujące i uruchamiające dźwięki, które mają przepłoszyć zaobserwowane ptaki, pomaga naszych służbom w codziennej pracy. Lubimy innowacje i szukamy dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i płynność operacji lotniczych – powiedział Jarosław Trzoska, kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

System monitoringu aktywności ptaków został opracowany w ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24