24.06.2021 10:18 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Wszystko o instrukcjach BHP

Fot. mat. spons.

BHP czyli zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, są elementem obowiązkowym każdego zakładu. To właśnie dzięki ich przestrzeganiu, pracodawcy mogą zapewnić pracownikom optymalne warunki pracy, a sami zatrudnieni z kolei, mogą uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Instrukcja BHP jest właśnie swoistym zbiorem wskazówek i porad odnośnie sposobu działania, który w danym miejscu pracy jest najbezpieczniejszy. Instrukcja ta, wskazuje również jak postępować w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czym jest instrukcja BHP i jaką spełnia rolę w poprawie bezpieczeństwa pracowników?

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest instrukcja dołączona do danego produktu czy urządzenia. Podobnie działa więc instrukcja BHP, która ma za zadanie powiedzieć pracownikom w jaki sposób powinni oni wykonywać swoje obowiązki, a pracodawcom- w jaki sposób przystosować miejsce pracy, by było ono w pełni bezpieczne. Co więcej, podpowiedzą one jak zachowywać się w sytuacjach nieprzewidzianych. Innymi słowy są to wskazówki odnośnie organizacji pracy, a także zasad jej bezpiecznego wykonywania. To pracodawca decyduje jednak, odnośnie których stanowisk i maszyn w pracy, wyda instrukcję BHP. W zakładach pracy, zatrudnia się osoby odpowiedzialne za jej sporządzenie, a główną jej cechą jest komunikatywność, a także jasny i konkretny przekaz. Co więcej instrukcja BHP ma być stale dostępna dla pracowników. Co to oznacza w praktyce? Otóż pracownik ze swojego stanowiska pracy musi mieć do niej łatwy dostęp, a także wiedzieć, gdzie one się znajdują. Zwykle przygotowuje się specjalny segregator i umieszcza w łatwo dostępnym miejscu. Pamiętajmy także, że to nie behapowiec jest odpowiedzialny za jej sporządzenie, on może tylko i wyłącznie zaopiniować instrukcję BHP i w razie potrzeb zaapelować o zmiany w jej treści.

Co powinna zawierać instrukcja BHP?

Instrukcja BHP, jak już zostało to wspomniane, ma być przede wszystkim zrozumiała dla pracowników. Nie może być więc ona sporządzona w języku czysto eksperckim. Powinna być czytelna i przystępna. Skomplikowane słownictwo nie tylko zniechęci pracowników do zapoznania się z nią, ale także może powodować nieporozumienia w jej interpretacji. Instrukcje BHP zwykle sporządza się według schematu, który jest określony przepisami prawa. W ich myśl, instrukcja musi zawierać informacje o:

• czynnościach, które pracownik powinien wykonać przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku lub z daną maszyną.

• zasadach i sposobach bezpiecznej pracy z danymi urządzeniami.

• czynnościach, które pracownik powinien wykonać zaraz po zakończeniu pracy na danym stanowisku lub z danym urządzeniem.

• zasady i porady jak należy postępować w sytuacjach awaryjnych, w których występuje ryzyko zagrożenia życia lub zdrowia pracowników.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że jeśli w pracy występuje konieczność stosowania niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji chemicznych, należy w instrukcji uwzględnić także fragmenty z kart charakterystyki danych mieszanin. W przypadku pracy z urządzeniami i maszynami, należy zawrzeć w niej także instrukcję obsługi urządzeń.


Czytaj również: