15.06.2021 16:45 7 NW/pomorskie.eu

'To przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nie było' - nowoczesny system 'Fala' dla podróżujących

zdj.ilustracyjne/źródło:pixabay.com

Podpisano umowę z firmą, która stworzy FALĘ. Będzie to zintegrowany system poboru opłat za przewozy w komunikacji publicznej na terenie województwa pomorskiego. Całkowita wartość projektu to około 130 mln zł, z czego 90 mln pochodzi z dofinansowania unijnego.

System FALA ma zagwarantować podróżującym wygodną i bezkontaktową płatność, szybkie informacje o rozkładach jazdy oraz taryfach. Z Pomorskiej Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności pierwsi pasażerowie mają móc skorzystać w połowie 2022 roku.

Nowoczesny system płacenia za przyjazdy komunikacją publiczną pozwoli podróżującym na wielokrotne przesiadki – z pociągu na autobus, z autobusu na tramwaj czy trolejbus.

To przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nie było. Jedna platforma połączy sieć kolejową i komunikację miejską w całym regionie – wyjaśnia Marcin Stefański, prezes InnoBaltica. – W ramach systemu FALA pasażerowie będą mogli nie tylko płacić za przejazdy, ale będą również mieli do dyspozycji pełną informacje o taryfach czy rozkładach jazdy. Szacujemy, że w systemie będzie około 2,5 mln kont – dodaje Stefański.

Źródło:pomorskie.eu

Urządzenie będzie służyć pasażerom do „odbijania” biletów. Będzie można je kupować i zapisywać elektronicznie – w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będzie również alternatywa papierowa – z kodami QR.

Z FALI korzystać będzie można nie tylko na terenie Trójmiasta, w całym regionie, także z mniejszych miastach.

Szczegółowy harmonogram prac nad systemem zostanie ustalony w ciągu najbliższego miesiąca. Wykonawcą pomorskiej FALI będzie konsorcjum Asseco Data Systems sp. z o.o. oraz włoska firma AEP Ticketing Solutions.

Źródło:pomorskie.eu

Całkowita wartość projektu to około 130 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie 90 mln zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...