05.08.2019 11:05 2 NW

Pomorski bilet 'Fala' z 90 milionami dofinansowania

Fot. archiwum

Ogromny sukces Pomorza – 90 milionów złotych otrzymał projekt tzw. biletu zintegrowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W 2020 roku w województwie pomorskim powstanie jeden z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Projekt „Fala” obejmie swoim zasięgiem całe Pomorze – także tereny oddalone od Gdyni, Sopotu czy Gdańska o ponad 100 kilometrów. Przedsięwzięcie jest realizowane przez spółkę Innobaltica, a jego całkowita wartość to 106,5 mln zł.

Nowoczesny system płacenia za przejazdy komunikacją publiczną powstanie już w przyszłym roku. Pasażer będzie mógł się przesiadać wielokrotnie – z pociągu na autobus, z autobusu na tramwaj, trolejbus czy nawet rower metropolitalny Mevo.

Konsekwentnie dążymy do tego, żeby mieszkańcy Pomorza mogli swobodnie podróżować po całym województwie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dzięki 90 mln zł dofinansowania z POIŚ powstanie cały system. Chodzi m.in. o czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej – dodaje marszałek.

Źródło: Pomorskie.eu

Urządzenia te będą służyć pasażerom do „odbijania” biletów. Zintegrowany bilet pozwoli na swobodną podroż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów. Bilety będzie można bowiem kupować i zapisywać elektronicznie – w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będzie także alternatywna wersja-papierowa z kodami QR.

Jak wyjaśnia wicemarszałek Ryszard Świlski, powstaną także specjalne punkty obsługi klienta, w których będzie udzielana pomoc w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. W punkach tych będzie też możliwość zakupienia biletu papierowego. Te specjalne punkty powstaną przy największych węzłach transportowych w województwie i będzie ich około 30. Staną m.in. w Wejherowie, Gdyni, Gdańsku czy Lęborku.

System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Wsiadając i wysiadając z pojazdu, wystarczy tylko sczytać bilet, a resztę system zrobi sam. Ważnym narzędziem będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży, z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych czy z określonym czasem na przesiadki – wyjaśnia Ryszard Świlski.

Źródło: Pomorskie.eu

Dane pozyskiwane przez system będą wykorzystywane m.in. do wprowadzania rozwiązań taryfowych, służących zmniejszeniu zatłoczenia na drogach, w niektórych obszarach województwa pomorskiego, a także do strategicznego planowania transportu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...