25.09.2019 08:46 0 mike

Umowa podpisana – pomorscy pasażerowie pojadą z 'Falą'

Fot. archiwum

Jedna, wygodna Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności zapewni pasażerom na Pomorzu możliwość szybkich i zoptymalizowanych płatności za bilety oraz inne usługi, takie jak korzystanie z rowerów Mevo. We wtorek (24 września), podczas targów TRAKO 2019 w Gdańsku, podpisano umowę na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia. Wartość dotacji to 90 milionów złotych, a całego projektu – 106,5 miliona.

O uzyskaniu dofinansowania realizacji biletu metropolitalnego informowaliśmy już na początku sierpnia. To inwestycja, na którą już od wielu lat czekali mieszkańcy Pomorza. Dziesiątki przewoźników i taryf mogą przyprawiać o ból głowy nawet osoby, które na co dzień korzystają z komunikacji publicznej. Nic dziwnego, że turyści, wobec konieczności odpowiedniego biletu, mają prawo czuć się zdezorientowani.

To wszystko ma się zmienić już od 2020 roku, za sprawą biletu metropolitalnego „Fala”. Właściwie chodzi o stworzenie Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, która będzie obsługiwać bilet. Pasażerowie będą mogli wielokrotnie korzystać z różnych środków transportu: autobusów, pociągów, trolejbusów, tramwajów czy nawet rowerów Mevo.

System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Wsiadając i wysiadając z pojazdu, wystarczy tylko sczytać bilet, a resztę system zrobi sam. Ważnym narzędziem będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży, z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych czy z określonym czasem na przesiadki – wyjaśniał w sierpniu Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Urządzenia będą służyć pasażerom do „odbijania” biletów. Zintegrowany bilet pozwoli na swobodną podroż pojazdami różnych przewoźników, bez znajomości cen biletów. Bilety będzie można bowiem kupować i zapisywać elektronicznie – w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będzie także alternatywna wersja – papierowa, z kodami QR.

Źródło: Pomorskie.eu/archiwum

We wtorek przyszedł czas, by dopełnić formalności. Podpisano umowę między spółką Innobaltica a Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie realizacji biletu metropolitalnego. Wartość dotacji to 90 milionów złotych, a całego projektu – 106,5 miliona.

Fot. Pomorskie.eu

Zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Czytniki kart będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej. Wydanych zostanie blisko 300 tysięcy kart-nośników identyfikacji NFC. Powstanie też około 30 punktów obsługi klienta, w których będzie można załatwić wszelkie sprawy związane z biletem lub ewentualnymi reklamacjami. W ramach „Fali” działać będzie również specjalny planer podróży. To narzędzie, które umożliwi zaplanowanie trasy przejazdu, z uwzględnieniem konkretnych preferencji (np. tylko pojazdy niskopodłogowe czy minimalny czas na przesiadkę). „Fala” obejmie swoim zasięgiem całe Pomorze – także tereny oddalone od Gdyni, Sopotu czy Gdańska o ponad 100 kilometrów.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...